RSS feed for Agnis

Favorite films

Recent activity

All films

Recent reviews

More
 • Paradise Lost 3: Purgatory 2011

  ★★★★ Watched 07 Jul, 2014

  The conclusion to the trilogy of documentaries about the West Memphis 3 murders. Interesting to see how weirdly screwed up the justice system can get.

 • Down with Love 2003

  ★★½ Rewatched 07 Jul, 2014

  The words "bubblegum bubbles" spring to mind. This movie looks like those words sound. Plot, shaky at best, marginal novelty value in the way it's presented, but that doesn't cary the movie very far.

Popular reviews

More
 • Django Unchained 2012

  ★★★★★ Watched 23 Jan, 2013 1

  Nu redz, noskatījos tā arī nekļuvis par vesternu ekspertu, bet nesūdzos, jo, ja vecu vesternu skatīšanās varētu iespaidot manu viedokli, tad tikai uz negatīvo pusi. Neatradu neko, kam piekasīties, un pāris stundas pēc filmas noskatīšanās joprojām liels smaids pār lūpām.

  Lielisks sajaukums starp nopietno un komisko. Tarantino drūmā humora izjūta strādā, kā ierasts, liekot pat sievietes nošaušanai izraisīt šķību smaidu, nofilmējot to pareizajā veidā un kontekstā. Par šaudīšanos runājot, biju pat pārsteigts cik liela filmas daļa bija bez asinīm, bet…

 • Kingdom of Heaven 2005

  ★★★★★ Watched 02 Mar, 2014

  Another one of my secret favourites that I like to re-watch every now and then. It's not like it's the best movie evr, but I've always really enjoyed it.