RSS feed for Aidan
  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Watched 20 Jul, 2012

    That ending.

  • The Royal Tenenbaums 2001

    ★★★★★ Watched 03 Jun, 2012

    Amazing cast, superbly shot and a perfectly odd story.

  • The Help 2011

    ★★★★★ Watched 31 May, 2012

    "Frying chicken just tend to make you feel better bout life."

    An outstanding film with amazing performances. The story was great and even though there isn't a lack of films on Racism and Civil Rights, this was very unique.

    Emma Stone was great as the main character and really showed she can do dramatic performances just as well as comedic. Of course Viola Davis and the Oscar winning performance from Octavia Spencer were outstanding but to me it's Jessica Chastain…

  • Snow White and the Huntsman 2012

    ★★★★½ Watched 30 May, 2012

    I've been really looking forward to this and it didn't disappoint. There were good parts and bad parts but in my mind the good outweighed the bad.

    Lets start with the acting. Kristen Stewart is seriously one of my favorite actresses, forgetting Twilight even exists, she really makes a role her own and she did exactly the same for this. Charlize Theron was amazing as the queen and scary as hell. Charlize and Kristen had a great chemistry between them…

  • Rio 2011

    ★★½ Watched 28 May, 2012

    An average animation with ok characters and a nice story but it's the title city that really steals the show. Rio de Janerio is beautifully animated and it's just amazing to look at. The birds are beautiful too and all the vibrant colors are great.

    But like I said earlier, you never really feel much emotion for the characters, other than the amazing bulldog, and although its a quite original story it could of been executed much better.

  • Men in Black 3 2012

    ★★★½ Watched 25 May, 2012

    I never found the second one as bad as people said but it sure wasn't great. Although this one never manages to live up to the first it manages to improve greatly over the second. Will Smith was as funny ans charismatic as usual and although Tommy Lee-Jones wasn't in it much, Josh Brolin made sure it didn't suffer from the loss of older K.

    I love time travel stories and this was no exception. I particularly enjoy when significant…

  • Jurassic Park III 2001

    ★★★½ Watched 16 May, 2012 2

    Much better than I expected. Obviously not as good as the first but on par with the second in my opinion. A good enough story, didn't feel forced, some okay acting and some great looking dinosaurs. I like how it never feels to similar to the other two and it was really nice to see familiar faces. It's not going to blow your mind but it's fun and full of suspense.

  • Dark Shadows 2012

    ★★★ Watched 11 May, 2012

    Although the whole Burton being weird/Depp acting weird thing is getting a bit old now this is still a good film. A good story and good acting but some parts were just a bit too weird/stupid at times. For example Chloe Moretz at the end.... what the hell? If you love Burton's films you'll love this but if not then this will be no different.

  • Batman Returns 1992

    ★★ Watched 07 May, 2012

    I'm sure I didn't find it this bad the last time I watched it. The acting wasn't great, Walken had the only solid performance, the dialouge was cringey and didn't make much sense at times and it was pretty dark and twisted. I know the Batman world isn't the most real but
    this just seemed way to far fetched.

    I enjoyed the storyline and the chemistry between Batman/Bruce and Catwoman/Selina but I really didn't like the ending as it just…

  • Spider-Man 2002

    ★★★½ Rewatched 06 May, 2012

    Although this can feel a little too fantasy at times, I think it does a great job in delivering the fun of Spiderman. It's funny and the action scenes are done perfectly.

    However I feel it is just not emotinally deep enough. It never lingers on the fact that Peter lost the closest thing he ever had to a father but I think Tobey Maguire lacked in the emotional scenes anyway.

    I can't wait for the reboot as it goes for a realer approach and looks like it is much more emotinally charged.

  • Men in Black 1997

    ★★★★ Rewatched 05 May, 2012

    One of my favourite films. Will Smith is hilarious as Agent J and is a perfect partner for K as they bounce jokes off each other and it feels so naturaul.

    The story is great and the aliens are done superbly, even if the bug dressed as the human is really creepy.

    I cannot wait for Men In Black 3!

  • The Lucky One 2012

    ★★★★ Watched 03 May, 2012

    Bit of a sucker for films like this. As much as I don't want to like them, I just do and this was no exception. An intriguing, original story with loveable characters. Zac Efron and Taylor Schilling were great in the roles, the kid was adorable but I hated the villain so much it was just sort of distressing. I also thought the setting for the film was really beautiful and the finale was pretty unexpected. If you're into romantic, heart-warming films you will love this but if not then I doubt this will change your opinion on them.