RSS feed for Anthony
  • 28 Days Later... 2003

    ★★★★ Rewatched 17 Mar, 2012

    My all-time favorite zombie movie. Brilliantly directed by Danny Boyle. Cillian Murphys transformation from gentle survivor to feral predator is too much fun.

  • 4192: The Crowning of the Hit King 2010

    ★★★★ Watched 31 Mar, 2012

    Insightful look into the career of baseballs hit king, "Charlie Hustle." I found out a lot about a legend that I hardly knew anything about, like how important his relationship with his father was. If you consider yourself a baseball fan, this is a must-see documentary.

  • Back to the Future 1985

    ★★★★★ Added

    If I were to be stranded on a desert island for the rest of my life, and allowed to bring only one film with me, Back to the Future would be the one.

  • Bad Lieutenant 1992

    ★★★½ Watched 26 Mar, 2012

    One of, if not, Harvey Keitels best performance. Gritty and bleak but engaging. Worth a watch if you're a fan of the "crime-drama" subgenre (where Keitel always seems to be at his best).

  • Be Kind Rewind 2008

    ★★★★ Rewatched 06 Apr, 2012

    A feel good movie with a metric ton of imagination and heart.

  • Better Off Dead... 1985

    ★★★★ Rewatched 16 Jun, 2012

    One of the most underrated teen comedies of the 80s. Quirky, odd, pitch-black, and most importantly, funny!

  • Capote 2005

    ★★★★ Watched 02 Apr, 2012

    An utterly mesmerizing and transformative Oscar-winning performance from Philip Seymour Hoffman is the main course in 'Capote.' Well-written and well-directed at a brisk pace, pausing only to linger on the most poignant of moments.

  • Certified Copy 2010

    ★★★½ Watched 20 Jun, 2012

    Reminiscent to Before Sunset/After Sunrise with a twist that will leave you questioning what was real and what was a charade. Tuscany provides a gorgeous backdrop, just as France did for Before Sunset, and Mark Shimell is a revelation. Binoche is spectacular again.

  • Delicatessen 1992

    ★★★★ Watched 29 Mar, 2012

    What a bizarre and wonderful little film! A must-see if you're a fan of pitch-black humor.

  • Drive 2011

    ★★★★½ Added

    There aren't enough superlatives in the dictionary to adequately explain my thoughts on this dazzling film. Okay, that's a bit of an exaggeration, but it's definetly my favorite film of 2011. It's a simple enough premise, a Hollywood stunt-driver by day and getaway driver for hire by night gets caught up in a tangled web of deception and villainy. The beauty here lies in the execution. Nicolas Windig Refn finally hits his stride, and he does so on all cylinders.…

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002

    ★★★½ Rewatched 18 Apr, 2012

    Let me preface this by saying I have seen all 8 Harry Potter films and enjoyed them all to various degrees before reading a single page of the books. I have now been persuaded to read the books so I decided that after each book I finish, I am going to rewatch the film. Much like the first film which was also directed by Chris Columbus, 'Chamber of Secrets' is extremely loyal to the book, almost to a fault. The…

  • I Love You, Man 2009

    ★★★★½ Rewatched 24 Jun, 2012

    One of my all-time favorite comedies. Rudd and Segel are magic together.

    "Slap a da bass!"