RSS feed for Americanguy
  • Batman Returns 1992

    ★★★★½ Added

    Batman: “A review from American guy can be deadly if you read it.”
    Catwoman:” A kiss can be even deadlier!”
    Face to Face
    www.youtube.com/watch?v=xQKk80uEnOU

    There’s not that much difference between Batman and Batman Returns to me. I still give Batman Returns a slight edge. Cast, Score.

    FREAKING EMPEROR PENGUINS BY STAN WINSTON!!!

    Christopher Walken

    Michelle Pfeiffer

    Danny Devito

    All very good additions.

    I've heard people say they didn’t like Devito as The Penguin, but who else would you get? I…

  • Batman 1989

    ★★★★ Added

    I thought I'd watch this over today. I will be watching Batman Returns aswell. I've always favored Returns over this, but its been awhile since I seen this one. I wanted to see if anything changed.

    puts on critical eyes.

    The sets are marvelous because of the scope that is presented at any given moment, but sometimes they look too much like sets.

    I much more prefer this Batmobile to the clunky pieces of mess in the Nolan films.
    The…

  • Predator 1987

    ★★★★★ Added

    A movie should not be allowed to be this good. Every thing is perfect . Though I know whats going to happen I never fail to feel pumped up while watching this. I never fail to mouth the lines. If you cut this movie it would bleed pure kickbutt.
    I even still wonder who long tall Sally is. Apparently she has everthing that Uncle John needs. And this movie will have everything you need, Oh baby, yes, baby Ooh baby, havin' me some fun tonight!

  • Seeking Asian Female 2012

    ★★★ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Back to the Future 1985

    ★★★★★ Added

    Before 1985 white guys on skateboards were a central figure of scorn for the entire nation. After BTTF everyone wanted to be a white guy on a skateboard. People with the last name McFly began to name their children Marty. Psychologists argued with the question, is it incest if you havent even been born yet? Scientists all of a sudden became cool. 1985 was a banner year, the world would never be the same. The Dolorean would hover in the back of millions of kids minds as the car they would someday own.

  • John Dies at the End 2013

    ★★★½ Added

    When I heard Don Coscarelli was doing this one of my main hopes was that it would in some way resemble Phantasm. This did not disappoint. This film could easily exist In the Phantasm universe. It might even. I really love how the movie plays with time. You get a call from the future telling your past self to put the garbage out. I loved the creatures and gore. The female characters in here are like the ones in Phantasm,…

  • The Haunting in Connecticut 2009

    Added

    I think the only person that enjoyed this film was the guy Who appeared to be getting a BJ in the 4th row seats.

  • Clue 1985

    ★★½ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Uncle Buck 1989

    ★★★★★ Added

    Ever watch a movie and then you get that sad thing where you know its going to be awhile before another movie gives you this same feeling.
    To me this John Hughes best movie. I cant find anything wrong with it, its just enjoyable throughout. You'll be either grinning from ear to ear or laughing. Doesnt feel mushy and managed to hit the right sentiment. I love all of the cast, the kids are actually funny versus being annoying. John…

  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • WarGames 1983

    ★★★★½ Added

    Had not seen this in years. Perfectly captures the war tension of the 80s. A neat snap shot of 80s America in general. Arcades, 7 11 stores and massive computers. Film works really great as an unoffcial Terminator prequel :) very likeable cast. Gorgeous Ally Sheedy and Ferris Buller did good too.
    The opening scene had Argo like Tension!

  • Ferris Bueller's Day Off 1986

    ★★★ Added 5

    Movie 1/3 of giving films I didnt really care for a 2nd chance.

    Okay I have done my due diligence and have viewed Ferris Bueller another time. Originally giving it 2 stars, this viewing sees that bumped to 3 stars. This went unexpectedly. So what changed? Not How I feel about Ferris, okay I didn’t hate him as much as I did first viewing. I do find him really a bit narcissistic and not the slightest bit what I would…