RSS feed for Amnestia
  • The Avengers 2012

    ★★ Watched 03 May, 2012 4

    I guess the superhero genre just isn't for me. It isn't a bad movie at all, but it doesn't offer anything I'm interested in. I didn't care for the characters, I didn't care for the story and as a result I didn't really care for the action, too. I guess it is one of the better superhero movies out there, my friends and the rest of the cinema seemed to enjoy the action and "witty" one-liners, but I couldn't connect and got bored pretty quickly. And then came the whales, well... yeah... no.

  • The Dark Knight Rises 2012

    Watched 25 Jul, 2012

    Dear Mr. Nolan,

    I am in the possession of a program called "Clean Slate". You just have to type in your full name and it will grant you a second chance, a new beginning.

    Your latest movie The Dark Knight Rises was an insult to the intelligence of your viewers. Relearn the features that once allowed you to create a movie like Memento. Relearn the importance of interesting and engaging characters, cool dialogue, an interesting script and good pacing. You…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched 22 Aug, 2012 2

    I love every word that is spoken. And every one that is not.
    I love the silence and the noisiness.
    I love the sound of the engines, the music.
    Everything I hear.

    I love the beautiful pictures, every shot in every scene.
    I love the wonderful editing and the room to breathe.
    I love every frame of every second.
    Everything I see.

    I love the stunning performances of everyone involved.

    I love the drivers calm and sweet outer shell. And…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Added 3

    I'm very glad that films like this are still made in our day and age. The movie takes its time in the right places, something you don't see too often today. Nothing to complain, much to love, especially the camera, editing and sound work are outstanding! I am very impressed with Refn's work so far, looking forward to his next movie "Only God Forgives".

  • The Dark Knight 2008

    ★★★ Rewatched 25 Jul, 2012

    I have to admit I remembered the movie a lot better than it actually is. The third time around I didn't enjoy it as much as before and the script really started to annoy me. The Joker is still a cool character and nicely done, but if you think about various aspects of the movie too much you can loose your excitement rather quickly... sad but true.

  • Prometheus 2012

    ★★★★ Watched 01 Jun, 2012

    I would love to give the movie 5 stars, say it was awesome and be done with the review. Sadly, it is not that easy...

    First of all, from a technical side it easily deserves 5 stars, it looks, feels and sounds absolutely amazing! The visuals are stunningly beautiful, the sets look awesome, the whole style of the movie is great and fits perfectly into the universe we were introduced to in the old Alien movies. Ridley Scott and his…

  • The Cabin in the Woods 2012

    ★★½ Watched 20 Aug, 2012 1

    I really like the premise of the movie, the execution isn't too bad either, but somehow it still lacks substance. I have the feeling that somewhere buried beneath lies a much better story. If this were a pilot for a new TV show it would be the beginning of an awesome ride, as a movie it is an entertaining watch, a modern mixture of Lovecraft, Buffy and The Truman Show, but nothing more.

  • Inglourious Basterds 2009

    ★★★★★ Rewatched 15 Jun, 2012

    Inglourious Basterds ends with the words "I think this just might be my masterpiece!", that's not Lt. Aldo Raine talking, that is Tarantino padding himself on the back, and rightfully so!

  • The Hunger Games 2012

    Watched 05 Aug, 2012 7

    ZOMG!!! DIS GOONA BE ZE BEST TRILOGY EVA! TEAM JAKOB ALL TEH WAI!!!11

    (Translation: rubbish)

  • Alien 1979

    ★★★★½ Rewatched 02 Jun, 2012

    Hadn't seen Alien for at least 10 years, it is interesting how reality and imagination can trick you, had a few memories about some of the scenes that simply weren't true. Still an awesome movie and a game changer, probably one of the most important and influential films for the science fiction genre, but I must admit I remembered it a bit bigger than it really is.

  • The Matrix 1999

    ★★★★★ Rewatched 05 Jun, 2012

    I remember seeing The Matrix for the first time during a vacation in the US 1999, months before it came out in Germany. I knew next to nothing about the movie but it was a rainy day in San Francisco and the posters looked pretty cool.

    Wow, I was not prepared.

    It blew my mind, I rarely had experienced such an appealing and stylized combination of pictures, sounds and music before. Even though some of the visual effects look "normal"…

  • 21 Jump Street 2012

    ½ Watched 20 Jun, 2012

    I was in the mood for some mindless and stupid fun, well, at least I got mindless and stupid...