RSS feed for Anthea
  • Bright Star 2009

    ★★½ Watched 20 Apr, 2013

    I don't think I was expecting to work so hard to engage with this film. The narrative reading of poetry and letters does ring on days after watching however.

    After recently re-watching Abbie Cornish in Candy, I struggled to believe her as Fanny who is such a contrasting character. Perhaps not in some regards, both love an "inappropriate" man.

    Some beautiful cinematography, especially of Fanny's solitary moments. Perhaps I'd appreciate the film mre after another viewing but it just didn't capture my heart.

  • Crazy, Stupid, Love. 2011

    ★★★ Watched 17 Apr, 2013

    Does what it says on the box.

    Appreciate gratuitous shirtless Gosling scene(s).

  • Little Miss Sunshine 2006

    ★★★★½ Rewatched 13 Apr, 2013

    I love this film. Going a year or several months between watching, and watching in a different frame of mind inspires different reflections.

    Most recently, the café/diner scene pissed off the feminist in me, and there were more statements on the state of life throughout that I'd not engaged with before.

    Toni Collette, Paul Dano and Abigail Breslin all play their roles exceptionally well. Perhaps I should list the whole lead cast.

    Little Miss Sunshine is an easy lighthearted watch…

  • The Secret World of Arrietty 2012

    ★★★★ Watched 29 Mar, 2013

    How beautiful. The intricacies of each "set" scene are amazing, let alone when they shift perspective. Gorgeously drawn, the pace of The Secret World of Arrietty was near perfect. The ending may have been slightly rushed, but the characters are very well established.

    Familiar sounds especially in the garden in the beginning of the film remind me of Spirited Away, as does the commencement with a young person's car ride.

    I loved the story of The Borrowers as a child, I'd happily substitute that childhood memory for this one.

  • Damsels in Distress 2012

    Watched 24 Mar, 2013

    What just happened?

  • The Other Woman 2009

    ★★★ Watched 10 Mar, 2013

    Natalie Portman is not overrated, Emilia is played brilliantly.
    The film tackles a heart wrenching topic, and addresses each character's unique experience of Isobel's death compassionately and clearly. Worth a watch.

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★ Watched 27 Feb, 2013

    So much better than expected. Lawrence lives up to the hype, a pretty satisfying watch.

  • Hello I Must Be Going 2012

    ★★★ Watched 28 Feb, 2013

    I love Lynskey. Nominating for best presentation of the word "fuck" in this film. I can't count the number of times I said "oh jeezus", which probably brought my rating of it down.

  • Tiny Furniture 2010

    ★★★ Watched 03 Mar, 2013

    Wish I'd seen this before I saw Girls.

    Charlotte is Jessa, and not just because Jemima Kirke plays both. Aura/ Hannah, Nadine/Marnie. In both Dunham's character is going through "a really hard time". I couldn't help but wonder if Tiny Furniture was just training wheels for Girls.

    Aura believes herself to be striving, blind to the signs - late to work, death (I won't elaborate and make that a spoiler), lots of whining.

    I don't know if I could say I really enjoyed the film, but I had to take screenshots of Aura and Charlotte at the gallery opening. Had to.

    http://tmblr.co/ZBNAayfP3Khz

  • Before Sunrise 1995

    ★½ Watched 01 Mar, 2013 3

    Don't understand the hype. ugh.

  • Brave 2012

    ★★★★ Watched 26 Feb, 2013

    Wow! Great story, excellent characters and perfect comedic timing. I particularly loved how the resolution wasn't by the usual storybook.

  • Cheerful Weather for the Wedding 2012

    ★½ Watched 24 Feb, 2013

    So boring. So so boring. The best part is the end, because it ended.

    Some exquisite costuming and lighting in the memory scenes though, and actually throughout the film... The rest is whiny and I failed to give a damn.

    Highlight for me were the disillusioned married couple, perhaps because I hated the event as much as they did?

    1.5 for the cinematography and the costuming alone.