RSS feed for Barry
  • The Longest Yard 2005

    ★★ Rewatched 24 May, 2013

    Entertaining and humorous in parts, stupid and over-the-top in others. I've always enjoyed American football films, this one is to cliché heavy.

  • Django Unchained 2012

    ★★★★ Rewatched 23 May, 2013

    "D.J.A.N.G.O. The 'D' is silent"

    I Wasn't very sure about this on first viewing at the cinema. Maybe I was tired or uncomfortable. Maybe the inconsiderate individual sat next to me on his mobile telephone was distracting me from taking in the delights of Quentin Tarantino's six studio film in all it's bloody splattering glory? Maybe all of the above.

    Tarantino's Django, is a concoction of spaghetti western, slavery and humour. Laced with that QT dialogue we've all become accustomed…

  • Total Recall 1990

    ★★★★★ Watched 21 May, 2013

    As a kid, I couldn't connect with Paul Verhoeven's mind boggling film. The things that always stayed with me was the 3 breasted woman, Johnny Cab and Michael Ironside loses his arms.

    After many moons of not seeing Total Recal, and the recent release of the remastered edition on Blu-ray, I felt like I owed it to the director to see if I could look beyond the nudity and violence, and find a deeper connection.

    Obviously, these parts I mentioned…

  • American Pie 2 2001

    ★★★ Rewatched 19 May, 2013

    "I'm taking one for the team!"

    Just as funny as the first one, unfortunately, they go on to make fifteen more films and it runs out of lubricant and becomes a dry place.

    Greta soundtrack too!

  • The Losers 2010

    ★★★ Rewatched 19 May, 2013

    Bad guy Max, kills his elite team of mercenaries, when they fail to carry out a job.

    Guess what?

    They're not dead.

    With the help of sexy femme fatale; Aisha,(Zoe Saldana) Col. Clay and his boys decide it's payback time! FUCK YEAH!

    What ensues is not clever, but it's damn good fun. We've got a highly skilled sniper, a tech expert, an explosions expert and together they are one badass team. Like the A-Team, only badder, and with more killing.…

  • To Rome with Love 2012

    ★★★ Watched 18 May, 2013

    Although I thought this was better than Midnight in Paris, it loses it's way and becomes silly. Allen again, giving himself the best lines, doesn't really make use of the setting.

  • A Nightmare on Elm Street 1984

    ★★★★ Watched 17 May, 2013

    The original and best Freddy film. Accept no substitutes.

  • Life of Pi 2012

    ★★★★ Watched 15 May, 2013

    Grandiose and very elaborate filmmaking. I missed this one at the cinema and didn't really intend on buying it. I am so glad I did. Save the waffling on at the end, the entire film keeps you right there, with Pi and Richard Parker (the Tiger).

    I am no fan of 3D but I strongly believe that it really is the best way to see 'Pi'. A genuine, moving story based on the book by Yan Martel, brought to life…

  • The Other Woman 2009

    ★★ Watched 13 May, 2013

    Frustrating, slow and tedious. Portman's career has certainly taken a dive since Black Swan. Curse of the Oscar perhaps?

  • Les Misérables 2012

    ★★★½ Watched 13 May, 2013

    In parts, it's a lot of fun, in others, it's quite cumbersome and boring. I'll give the cast credit, it's must have been extremely hard to sing live!

  • Spartacus 1960

    ★★★★★ Watched 12 May, 2013

    Kubrick knows no bounds, he has tried his hand at almost ever genre of film and mastered them all. Spartacus is the swords and sandals epic that is just that- epic!

  • War of the Worlds 2005

    ★★★★ Watched 12 May, 2013

    Science Fiction and Steven Spielberg are a match made in heaven. War of the Worlds is Spiely at his best, with Tom Cruise doing his usual Tom Cruise impersonation; very well, I might add.

    With the destruction of the Bayonne bridge in NJ being one of the best shots committed to film, it really does make the hairs on your balls tingle.

    However, I do ever so wish Dakota Fanning's Rachel was killed off; screaming, whiny little brat.