RSS feed for Charles
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oscar

Oscar

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
Read the review Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Too Late

Too Late

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Autobiography of a 'Jeep'

The Autobiography of a 'Jeep'

1943
×
★★½
Edit this entry  
14
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★
Edit this entry  
23
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★
Edit this entry  
15
Christine

Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Edit this entry