RSS feed for Chris
  • Django Unchained 2012

    ★★★★ Watched 22 Jan, 2013

    Fast, furious and vastly entertaining with a majestic performance from Christoph Waltz. It is long and although does not seem too long in the cinema, does on reflection have scenes, like the carriage ride through the plantation, that might have been trimmed or indeed the KKK scene that reminds of Blazing Saddles that could have been chopped altogether. Leonardo DiCaprio is also very good, as is Samuel l Jackson in the most creepy of roles. For me there seemed to…

  • Drive 2011

    ★★★★½ Watched 09 Apr, 2012

    Near perfect piece of cinema from Danish born Nicolas Refn, although this is a US film, so unlike the earlier Pusher films has no subtitles. Actually, doesn't have too much dialogue at all. No wasted frame and no wasted words. Succinct, fast moving, very believable and extremely violent. I think the violence seems so extreme because it comes so suddenly and without big build up. Gosling plays cool very well and makes it look so easy, but then so does Refn. Very stylish and deceptively simple. Something of the neo noir about this and also dare I say 'spaghetti western'!? Essential viewing.

  • The Shining 1980

    ★★★★ Rewatched 12 Nov, 2012

    Watched this again at the BFI Southbank, London in the longer version and have to say that at almost two and a half hours it is too long. The last third from when Crothers embarks on his rescue mission is brilliant and powerful images combine with terrifying music to make it very scary indeed. The fist part where we have the interview and the introduction to the hotel are more or less superfluous and especially disappointing coming after the amazingly…

  • (500) Days of Summer 2009

    ★★★★½ Watched 12 May, 2013

    Prompted to investigate this seeming little film after reading a highly critical piece on this site, which was followed by a vigorous bout of those expressing support and opposition. Always a good sign in cinema! Well, I loved it. Clearly some found it pretentious but I delighted in the believable and funny dialogue and loved the non linear construct imposed by the 500 day counter which is always advising on what day we are in the developing relationship as we…

  • Zombieland 2009

    ★★ Watched 06 Nov, 2012 2

    Not being a fan of Shaun of the Dead, perhaps I should have kept away from this but such is the acclaim in some quarters, I thought I would indulge myself. It starts well enough with an amusing set up and some fine gruesome zombies getting hit very hard. After a while though this begins to pall and one is grateful for the change of pace. Did I say change of pace? The zombies fade away taking our film with…

  • In Bruges 2008

    ★★★★½ Added

    Really enjoyable and intelligent film. Involving from the start, this is sad, funny, violent and very non PC. For me, the ending was a little too protracted and I would have avoided the false ending that was a bit too melodramatic. But otherwise a joy to watch and very different. Baddies competing in their badness but drawing their own lines they would not cross. I loved it that a guy could talk of all his kills then get soppy over…

  • Hot Fuzz 2007

    ★★★★½ Added

    Seemingly one of the very few who did not think ‘Shaun of the Dead’ particularly funny, I was not expecting too much from this. How wrong can you be? I won’t go into my reservations about the earlier film but it struck me as a bit juvenile at times, whereas this, despite its slightly off putting title is a very fine piece of comic cinema. It barely puts a flat foot wrong, with its witty and effective soundtrack, its fine…

  • Vertigo 1958

    ★★★★★ Added

    Surely Hitchcock’s finest film, this sophisticated, dream like swirling concoction grabs you from the start of the hypnotic titles and the opening frantic roof top chase. That slight distance that can seem apparent sometimes between Hitchcock and his actors works in his favour here as we struggle to see our way through this nightmare. For me Barbara Del Geddes’ ‘Midge’ is less satisfactory than the rest because her character seems to not have the same depth or historic connection. She…

  • Casablanca 1942

    ★★★★★ Rewatched 24 Apr, 2012

    I shall not try and write a review of this classic movie but just to record another viewing, this time of a brand new print at my local cinema.
    It is curious that a film that made so little impact originally has gained such acclaim. Indeed there is something about this film that makes it more enjoyable the more it is seen. Simple and contrived it remains magical. Yet another lesson for big budget boys with pretentious notions - keep it simple, involving people and even the slightest, noir, giallo or spaghetti western can resonate so effectively.

  • Let the Right One In 2008

    ★★★★½ Added

    Wonderful, beautiful and bloody, this update of the vampire tale has true originality. Worry not about a few subtitles and watch this or regret it. A big surprise for me was just how beautiful this is. Every frame carefully composed and this is not conventional beauty. Indeed some way in there is a breathtaking shot of a small group of snow clad trees, literally sparkling in the sunlight. At this moment I realised that although I had been captivated by…

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007

    ★★★ Added

    I am clearly in something of a minority but i just didn't get into this meandering and somewhat pretentious wold be epic. Brad Pitt is fine but because he underplays, even he cannot raise this above the level of an overlong TV documentary. There are one or two rather fetching shots, I recall a cornfield, an amazing sky and the oncoming train, but so there should be in a film this long!

  • Halloween 1978

    ★★★★ Added

    A very good movie. Economical on style, very few special affects, leaving aside the pioneering steady cam work and an inspiration for film makers for years. It may seem sluggish at first to those used to the breakneck speed of today’s horror comedies. Little humour here though and little back story or any suggestion our killer has been forced to kill by some past traumatic event. He’s just made that way - evil! So we don’t get long build ups…