RSS feed for Matt "Cinebro" Conti
  • Django Unchained 2012

    ★★★★ Rewatched 10 Jan, 2013 1

    I wasn't looking forward to watching this again in theaters, but to my surprise, not only does it hold up well, but I actually liked it a bit better this time.

    The film is still far too long for its own good, but when you're having some fun, it doesn't matter that much.

  • Django Unchained 2012

    ★★★★ Watched 26 Dec, 2012 40

    Part of The December Project: Film #70

    Snappy Dialogue with lots of profanity?
    Check.

    Anachronistic pop songs?
    Check.

    An attempt to emulate Sergio Leone and Jean Luc Godard?
    Check.

    Loads of cameos from various notable B actors and lower?
    Check

    Gratuitous violence?
    Check

    A wicked sense of humor?
    Check.

    Yup. It's a Tarantino film.

    Before I get into the more negative part of my review, I feel as if I should clarify something: I had a blast watching Django Unchained.…

  • The Avengers 2012

    ★★★★ Rewatched 18 Dec, 2012 3

    Part of The December Project: Film #46

    It was bound to lose steam in comparison to that energetic first watch at the midnight premiere (still one of my favorite movie going experiences), but The Avengers is still a ton of fun, and the exact film my comic book loving kid self would have loved to see.

    Hell, that one shot (and you know the shot I'm talking about) turns me into a kid every single time.

  • The Avengers 2012

    ★★★★½ Watched 04 May, 2012 4

    Never forgetting its comic book roots by pretending to be something it isn't, The Avengers jumps right out of the gate by being a simple yet fun film. The film is extremely well crafted by people you can tell care for the characters, and it barely ever loses its footing.

    But most importantly, for about two and a half hours, I was a kid again.

    Bravo, Joss.

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★ Added 73

    Before I start this review, I’d like to say the following: If you liked or even loved the film, that is fine. I frankly envy you. This is a film I wanted to love. But I didn’t, for reasons I will go into during this review.

    Previous to this rewatch, I had last seen The Dark Knight Rises at the midnight premiere. The idea of a filmmaker finishing off a comic book trilogy and summing up their run of a…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★ Watched 20 Jul, 2012 20

    There will be no spoilers in this review, but do expect them in the comment section because there will probably be some discussion on the film.

    Now, let me get to the negative stuff first because I'd rather end this review on a positive note.

    The film is very sloppily written, by anyone's standards. The first half of the film is where the writing suffers the most. Characters move and around and talk a lot, but aside from Bane doing…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched 10 Dec, 2012

    Part of the December Project: Film #24

    Since For Whom the Bell Tolls is a near 3 hour film, I did not have time to watch it. So I randomly chose something from my Bluray library, and happened to pick Drive. You can find my original review of it here.

  • Drive 2011

    ★★★★★ Added 19

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Skyfall 2012

    ★★★★★ Rewatched 01 Dec, 2012

    Part of the December Project: Film #4

    Times for Lincoln and Flight didn't work out, so I just went to see Skyfall again. Just as good as the first and second time. I fucking love this one. You can find my original review here.

  • Skyfall 2012

    ★★★★★ Watched 08 Nov, 2012 14

    And with that, Skyfall is here, and James Bond is back.

    But how did it fare? Well... Skyfall was so fucking satisfying, I couldn't even speak for about a good 15 minutes after it ended. I tried to squeeze in words through my wide smile but all that could come out were murmurs of restrained joy.

    What's great about Skyfall is that it commits to the promise brought in by Casino Royale, and manages to add some new twists to…

  • Looper 2012

    ★★★½ Watched 29 Sep, 2012 5

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Argo 2012

    ★★★★½ Watched 13 Oct, 2012 9

    Ben Affleck and Character Actors: The Movie

    I've been pretty indifferent to Ben Affleck's two previous films. I didn't hate them, but I thought they were solid good films, and that was it. Nothing to write home about. Just something to watch, say "That was okay" and then continue on with the day.

    Argo is the first film Ben Affleck has made that solidifies him in my eyes as a good writer and director. This film has Affleck in control…