RSS feed for crystal57
  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Watched 30 Dec, 2012

    I loved this! It was funny, intense, intriguing and just a little gory. All the actors played there characters really well. It definitely did not feel like it was two hours and forty five minutes long.

  • The Avengers 2012

    ★★★★½ Watched 05 May, 2012

    I think it's really hard to pull off a comic book movie. Most the time they're just to cheesy. The Avengers pulled it off. It was fun from the beginning to the end. I'd say it's definitely one of the top comic movies.

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Watched 20 Jul, 2012

    I don't have anything bad to say about this movie! I loved it!

  • Skyfall 2012

    ★★★★ Watched 24 Nov, 2012

    I like the bond movies. They're really fun to watch, but for some reason I can never remember a lot about them. With that said I still give it 4 stars because it was done really well.

  • Looper 2012

    ★★★★ Watched 07 Oct, 2012

    I stole this review word for word from my husband because it's perfect.

    Cool, interesting, twisty, dark, unusual, original story. I had no idea where this was going while watching. Haven't seen anything else much like it. Some cool visuals I've never seen before. (The way the first loop runner is dealt with is a very creepy, original visual). Could've used a little more action in the middle maybe but it's a good one.

  • The Dark Knight 2008

    ★★★★★ Watched 27 Jul, 2012

    I love this movie! Everything about it was awesome! I have nothing bad to say.

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★★★ Watched 27 Jan, 2013

    This was better than I expected and I had high hopes for it. It held my attention from beginning to end. They did an a amazing job with all the characters and making them seem believable and not cheesy which is not an easy task.

  • Prometheus 2012

    ★★★★★ Rewatched 21 Nov, 2012

    This was my second time seeing this. Check out my first review. Such a fun movie!

  • Prometheus 2012

    ★★★½ Watched 09 Jun, 2012

    All in all it was good. I was hoping it would be a little more scary or tense though. I was also hoping they would have spent more time with the creators. I wanted to know more about them but they weren't in the movie that much. There were also few a questions I would have liked answered but you could draw your own conclusions.

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★★★½ Watched 29 Jul, 2012

    This was really fun, different, interesting and weird (in a good way)! Loved it!

  • The Cabin in the Woods 2012

    ★★★ Watched 04 May, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Life of Pi 2012

    ★★★★ Watched 09 Dec, 2012

    Super fun to see in 3D. Great story. It held my attention throughout and the ending definitely scored a higher star rating in my book.