The Final Girls

The Final Girls ★½

Νεαρή, χάνει την μητέρα της, πασίγνωστη ηθοποιό (που δεν μπορεί να αποτινάξει από πάνω της την "ρετσινιά" ενός θρίλερ που είχε γυρίσει στα πρώτα της βήματα - όπως η Πέγκυ Ζήνα δεν μπορεί να ξεφύγει από το "αν πας με άλλη, θα σου σπάσω το κεφάλι") σε τροχαίο ατύχημα και 3 χρόνια μετά τον θάνατο της, παρίσταται σε αφιέρωμα-προβολή του συγκεκριμένου θρίλερ με την παρέα της.
Εξαιτίας ενός ατυχήματος, η κοπέλα μαζί με τους φίλους της, ενας εκ των οποίων φανατικός θαυμαστής της ταινίας, μπαίνουν στο σύμπαν της ταινίας και ο μόνος τρόπος να βγουν είναι να σκοτώσουν τον σχιζοφρενή δολοφόνο που ξεπαστρεύει τη νεολαία της περιοχής. Η κόρη βέβαια έχει και τον καημό να σώσει τη μάνα χωρίς να της αποκαλύψει κάτι για την σχέση τους ή το μέλλον της.
Ως σάτιρα των ταινιών τύπου "Παρασκευή και 13", το "The Final Girls" χαρίζει αρκετές στιγμές γέλιου και WTF??? αλλά έχει και κάποια σημεία χωρις δράση, στα οποία βέβαια γίνεται το bonding μεταξύ μάνας και κόρης αλλά εμείς βαριόμαστε. Οι βασικότεροι ηθοποιοί είναι επί το πλείστον γνωστοί από τηλεοπτικές σειρές και είναι αξιοπρεπείς στους ρόλους τους.
Γενικά, είναι μια ταινία που την ξεκίνησα να τη βλέπω στο fast forward αλλά με κράτησε και το περιόρισα στο ελάχιστο. Δείτε την για να περάσει η ώρα, αν δεν παίζει κάτι άλλο τη τηλεόραση. Και αφου έχετε δει ότι σειρά βλέπετε και ότι blockbuster έχει κυκλοφορήσει. Αλλά δείτε την.

Block or Report