RSS feed for Christian
  • Transformers: Dark of the Moon 2011

    ½ Watched 09 Jun, 2012

    Extremely loud and incredibly dumb.
    This film continues in the same vein as the previous Michael Bay Transformers films: bad plot, poor voice acting, cheesy jokes and designs.
    While films like The Avengers have got the balance between action, plot and comedy, this is very disproportionate with far too much emphasis on just being either silly or full of explosions. While watching this I find it hard to believe Michael Bay is not just a child with a short attention span. It's also disheartening to see good actors in this like John Malkovich and Frances McDormand reduced to playing poor characters in a bad script

  • The Girl with the Dragon Tattoo 2009

    ★★★★½ Watched 21 Jul, 2012

    Good film that while maybe felt raw at times though was gripping throughout. A grim, dark film which covers big topics regarding gender, race and religion comfortably. Fantastic performances from Rapace and Nyqvist

  • Another Earth 2011

    ★★★★½ Watched 07 Jun, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Stranger Than Fiction 2006

    ★★★ Watched 02 Aug, 2012

    a whimsical and easy watch with Will Ferrell much more down to earth in comparison to his usual roles. a good film that is enjoyable while at the same time not really doing enough to be stand out.

  • Hunger 2008

    ★★★½ Watched 26 Jun, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Wayne's World 1992

    ★★★½ Rewatched 14 Jul, 2012

    ridiculous but fun

  • We Bought a Zoo 2011

    ★★★½ Watched 23 Jun, 2012

    This is a film i'd been meaning to watch for a while as it's a quirky premise and i tend to have faith in Damon and Johansson.
    It's odd in the sense that it's incredibly predictable and some moments are a bit cheesy but overall it's still entertaining and it's not a bad movie.
    One note to make is that most of the cheesy moments seem to be at points where an epic song from Jonsi or his band Sigur…

  • Tiny Furniture 2010

    ★★ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • The Girl Who Played with Fire 2010

    ★★★½ Watched 22 Jul, 2012

    Not as good as the first installment of the Millienium trilogy as it seems to go off course quite a bit and some of the explanation behind Lisbeth's back story feels quite forced as well as nowhere near enough Blomkvist. The first film set the bar and while this is a good film nonetheless, it doesn't reach such heights

  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest 2010

    ★★★ Watched 24 Jul, 2012

    Disappointing end to what seemed like it would be a great trilogy. After what was a great detective film then a debatable follow up with occasional ridiculous aspects, it all comes to a conclusion with a very dull court case.
    The thing that made The Girl with the Dragon Tattoo great was how it constantly had you guessing and throwing up new plot twists all the time but all this is out the window with this film which gives virtually…

  • Cedar Rapids 2011

    ★★★ Watched 10 Jun, 2012

    When I first read about this film I thought it would have been bigger given that is stars Ed Helms and John C Reilly.
    It's like many American comedies at the minute in the sense that it's not a bad film and it does have a few good laughs, but it won't live long in the memory.

  • The Station Agent 2003

    ★★★★ Watched 08 Jun, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.