RSS feed for David
  • I Give It A Year 2013

    Watched 02 Mar, 2013 1

    Offensively unfunny.

  • Johnny Guitar 1954

    ★★★★★ Watched 16 Feb, 2013

    Joan Crawford is amazing, the musical scene is so cool, it looks beautiful, is full of suspense, romance and intrigue. As they say, a true classic.
    Just about perfect.

    On a side note, this movie had been on my radar because of my crush on Peggy Lee. I saw this video ages ago, and assumed it was somehow connected to the film. Does anyone know what the connection is? I've never hear her do this version, and it's by far the best of the song I've ever heard.

  • Samsara 2012

    ★★½ Rewatched 15 Feb, 2013

    Kind of like those landscape calendars that present beautiful areal photography. That's both good and bad. The things that set it apart from 'Landscape Calendar: The Movie' however, I found the most problematic. The blunt juxtaposing editing style was obvious and lacked the grace that most of the photography had. The music is another aspect that let this down for me. It felt a little like the stuff you can find on royalty free websites. Compared to the Philip Glass…

  • Wild at Heart 1990

    ★★★★★ Rewatched 15 Feb, 2013

    As a Nicholas Cage apologist there are certain 'go to' films that can be referred to when in need of proof that he not only can act, but tailors his performance to match the films he is in (mostly). Sure he picks some bad projects, but I'd venture to say that 90% of the critics of The National Treasure were not the target audience.
    Anyway, I love Cage, and enjoy the films he makes where I'm the target audience.
    Where…

  • Honey, I Shrunk the Kids 1989

    ★★★★ Rewatched 12 Feb, 2013 2

    Continuing on from My Big Fat Greek Wedding, we watched a VHS of Honey, I Shrunk the Kids taped off Australian TV in 1992. I like the movie, and love Rick Moranis, but I can't help but feel the backyard location is overused and limites the original idea of regular objects appearing huge. They should have moved into the house in the second act. This was the highlight that we were all waiting for:
    http://www.youtube.com/watch?v=x7aJkbu0Wi8

  • My Big Fat Greek Wedding 2002

    ★★★★ Rewatched 12 Feb, 2013

    Star rating reflects this most recent viewing only. Saw it after a few too many wines at a friend's birthday - so I really bought into the cheesier sentimental moments, and coming from a Greek background there are enough cultural signifiers that ring true for it to be a self-reflexive experience. Having said all that, it was tough to get past all the mullets.

  • Mister Lonely 2007

    ★★★★★ Rewatched 10 Feb, 2013 6

    Where else can you see little orphan Annie give the Pope a sponge-bath?

  • Gummo 1997

    ★★★★★ Rewatched 10 Feb, 2013 4

    Working on my updated top 20 (and not top 100, because I'm a freeloader/poor/tightass) list, just going through some of my favorite movies that I haven't seen in over a year or so. Expect this to make an appearance.

  • The Future 2011

    Watched 07 Feb, 2013 6

    Profound in the sense that it made me realise life's too short to finish every movie you start. No star rating as I turned this shit off when I checked my watch to see if it was nearly over, to discover I was only 30 minutes in.

  • Tiny Furniture 2010

    ★★★★ Watched 07 Feb, 2013

    My major problem was that at times all the characters sound the same. The mother's dialogue towards the end was great, but then there was a little addition, a throwaway writerly flourish that felt totally written and out of character. It brought me out of the film, and this would happen every now and again.
    Also the air of superiority that the characters give off might be realistic but there's a reason I don't spend time with people like that…

  • Creative Nonfiction 2009

    ★★★½ Watched 05 Feb, 2013

    I like Lena Dunham. Her creative output I have reservations about, but her as a performer I like spending time with. Some of the overly written, cutesy dialogue irks me, like it does in Girls but I can't tell if that's because it feels forced, or because I see these conversations play out in real life between people I try not to spend time with (because they irk me). I'm guessing it's a mixture of both.
    Also, not sure if I like the 'script' side-plot/metaphor, as necessary as it may be, and even though it easily provides most of the more interesting images of the film.

  • Rock the Bells 2006

    ★★★★ Watched 04 Feb, 2013

    5 for passion, 3 for filmmaking. Split the difference. Wu.