RSS feed for deadvoid
  • Captain America: The First Avenger 2011

    ★★ Added

    Flat boring. I was going to say this is on par with Green Lantern and Thor, but actually both are slightly better.

  • Constantine 2005

    ★★★ Added

    fuck whoever casted keanu for this movie

  • Dark City 1998

    ★★★★ Added

    Gothic noir science fiction with Jennifer Connely in it. And a chick with a great boob somewhere in the middle of the movie. What's not to like?
    Awesome art direction, too.

  • Dragon 2011

    ★★★½ Watched 21 Dec, 2011

    Disclaimer: don't read the synopsis of this movie (i suspect from tmdb?), it contains spoiler. This review however does not have any spoiler in it.

    Swordsmen is a bad title translation, google translate confirms my suspicion that the original title 'Wu Xia' actually means 'Martial art'.
    Set in 1907, the main character played by Donnie Yen is living a simple life in a simple village. He's a family man with a wife and 2 kids. Then a couple of thugs…

  • Entrapment 1999

    Added

    Three words: Zeta Jones' ass.

  • Fired Up! 2009

    ★★★ Added

    the only cheerleading movie i ever saw because the premise implying a lot of boobs. but even when actually not much was shown i still watch it because it's actually funny.

  • Jumper 2008

    ★★★ Added

    i actually think this is a nicely done movie, a bit like constantine. the only thing that break my suspension of disbelief in both movies is the main actor's face, i mean acting, if you can call it that. otherwise it's a decent fun science fiction flick.

  • Summer Wars 2010

    ★★★★ Added

    directed by the same director of "the girl who leapt through time" (i didn'y know until googling for the soundtrack), the film is honest, funny, touching and successfully conveying universal family values to it's audience. these i realized was also what's good about the director's previous movie, and i have high hope for his third project. both movies have stand second and third viewing perfectly well, highly recommended.

  • The Change-Up 2011

    ★★★ Added

    i love it (probably low expectation factor). i think this movie is a level above other recent comedies like Hangover, Take him to the greek etc. Natural, clever delivery and, dare i say, nicely edited. There's really no "dramatic-major-fucked-up event" or "unbelievably stupid assholes & lame friend" formula played up here. And the two guys actually pulled off some decent acting here too, especially Bateman, which is seriously underrated imho.

  • The English Patient 1996

    ★★★★ Added

    if you're a sucker you'll like this. (i do. i am)
    beautiful images of sands in the 40's and great soundtracks.

  • The Girl Who Leapt Through Time 2007

    ★★★★ Added

    short review : ^_^

    this is a simple movie with unpretentious approach on a time travel theme. it's so refreshing to watch a movie with such innocence i can't help myself enjoying it every time.

  • The Hangover Part II 2011

    Added

    i only give credit to this movie for casting the girls (jamie chung, sasha barrese? gotta admit they have taste) and some nice locations they picked to shoot. otherwise, it's a fucking annoying movie.