Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow ★★★½

Ναι ναι ΝΑΙ!

Είναι ανακουφιστικό να βλέπεις ότι στην μετά-Νόλαν εποχή έχουν επιβιώσει τα blockbusters που είναι αρκούντως σοβαρά για να τονώσουν το δράμα της κατάστασης και ικανά αυτοαναφορικά, ώστε να γνωρίζουν πότε πρέπει να κρίνουν με χιούμορ τις συμβάσεις και τους κανόνες τους, έχοντας πλήρη συνείδηση του τι ακριβώς προσφέρουν.

Γιατί όσο μοντέρνο και σύγχρονο κι αν είναι το Edge of Tomorrow, ούτε μπορεί να κρύψει τον παλιομοδίτικο αέρα που παραπέμπει σε Starship Troopers εποχές ούτε επιδιώκει να ανάγει το πώς και το γιατί της ιστορίας σε ψευτοφιλοσοφικό δοκίμιο ή να φανεί επί τούτου ψαγμένο, όπου παγιδεύονται τα περισσότερα μεγάλα "εμπορικά" φιλμ της εποχής. Φαίνεται ότι το σκηνοθετεί ένας καραβανάς του χώρου, είναι προφανές ότι έχει αίσθηση του ρυθμού και της δράσης και δεν έχει πρωτογενή στόχο να ικανοποιήσει μόνο τις επιταγές του 3D (το οποίο, παρεμπιπτόντως, είναι το πιο τίμιο 3D που έχω δει εδώ και πολύ καιρό), γνωρίζει πώς να πει μια ιστορία με σαφή αρχή, μέση, τέλος (κι ας είναι κάπως βιαστικό και πρόχειρο, τουλάχιστον έχει την αξιοπρέπεια να μην τηλεγράφεται από την αρχή) και ισορροπεί με επιτυχία ανάμεσα στο μαζικό σινεμά και τον κινηματογράφο που φλερτάρει με το πιο απαιτητικό κοινό. Ο Λάιμαν ξέρει πώς να κατευθύνει, ο Κρουζ ξέρει πώς να οδηγήσει, η Μπλαντ αποδεικνύει πόσο δίκιο είχαμε όσοι υποστηρίζαμε την σε καταστολή action ηρωίδα που κρύβει μέσα της και, γενικά, αν είχαμε πιο συχνά τέτοια δείγματα του είδους, ίσως και ο κόσμος να έβρισκε σιγά σιγά το θάρρος να εμπιστευτεί και πάλι το σινεμά για την έξοδό του.

Τομ Κρουζ, μπορεί να έχεις κανιβαλιστεί από τα μίντια και να έχεις κάνει τις μαλακιούλες σου αλλά, damn, γνωρίζεις πώς να κάνεις τις κατάλληλες επιλογές στη δουλειά σου. Ωραίος.

Block or Report

Dimitris liked these reviews