Under the Skin

Under the Skin ★★★★½

Αργό, υπνωτιστικό και εν τέλει απόλυτα υποβλητικό, το «Under the skin» είναι χωρίς αμφιβολία η καλύτερη ταινία του Τζόναθαν Γκλέιζερ. Με σκηνές που καταγράφονται αυτόματα στη μνήμη και μια ατμόσφαιρα που παραπέμπει στο παρελθόν του βρετανικού κινηματογράφου (το «The man who fell to earth» του Νίκολας Ρεγκ έρχεται αμέσως στο μυαλό), ο Γκλέιζερ αφηγείται ουσιαστικά μια ιστορία ενηλικίωσης σε γρήγορους ρυθμούς ή απλά την ιστορία της ανακάλυψης ενός νέου κόσμου. Μόνο που αυτός ο κόσμος είναι ο δικός μας. Ακόμα και η βαριά σκοτσέζικη προφορά που κάνει δυσνόητη την παρακολούθηση συμβάλλει στην δημιουργία της αίσθησης ότι αυτός είναι ο κόσμος μας από την οπτική ενός εξωγήινου.

Η Σκάρλετ Τζοχάνσον, επιπλέον, δημιουργεί έναν χαρακτήρα που δεν έχουμε ξαναδεί από εκείνη. Παίζοντας τόσο με το σώμα όσο και με τις μικρές κινήσεις του προσώπου, είναι απειλητική, χαμένη, μπερδεμένη στο δρόμο της προς την ανακάλυψη του εαυτού της και έτοιμη να μετατραπεί από θύτης σε θήραμα. Παράλληλα, αναγκάζεται να ρίξει τις άμυνές της, καθώς πολλές σκηνές γυρίστηκαν με κρυφές κάμερες στο δρόμο, εν αγνοία των ανθρώπων που ακληλεπιδρούσαν μαζί της. Στο «Under the skin», η Τζοχάνσον ξεγυμνωνεται, κυριολεκτικά και μεταφορικά, και παρουσιάζει μια εικόνα τελείως διαφορετική από αυτό που έχουμε συνηθίσει! Ακόμα μια ένδειξη της ικανότητας του Γκλέιζερ να φανερώνει προς όφελός του τις κρυφές δυνάμεις των πρωταγωνιστών του. Bravi!

Block or Report