RSS feed for Dirk
  • Warm Bodies 2013

    ★★★★ Watched 18 May, 2013

    Strangely enough -
    this one worked for me.

    Had some good laughs (maybe because I also had some good cocktails) and it actually was a little heartwarming.

  • Star Trek Into Darkness 2013

    ★★★½ Watched 16 May, 2013

    The crying Game Part II

    Even the guy with the big ears? COME ON

    Rest is pretty decent, like the bad guy!

  • John Dies at the End 2013

    ★★★½ Watched 03 May, 2013

    Very strange, should have taken in some more drinks for this one ...

  • Oblivion 2013

    ★★★½ Watched 12 Apr, 2013

    Surprisingly good, even Tom doesnt overact or distract too much

  • Seven Psychopaths 2012

    ★★½ Watched 01 Mar, 2013

    Christopher Walken ... thats all

  • Les Misérables 2012

    ★★½ Watched 23 Feb, 2013

    OK,

    I - still - hate - Musicals. Period. Moulin Rouge was an exception. But this ... man. Is this really the same guy who did "The Kings Speech"?

    Yeah well. 2 stars for Ann H., great job!! - and .5 for getting to laugh at Russel Crowe 2.5 hours. Maybe. Cause I m thinking about putting "The Expendables 2" in again.

    I M SO IGNORANT, and I love it

  • Amour 2012

    ★★★½ Watched 23 Feb, 2013

    Heartmoving, Torturing and most definite very very real

    The cast is brilliant, but - I just couldnt stand this ... another reason I dont want to get older than 75

  • Beasts of the Southern Wild 2012

    ★★ Watched 23 Feb, 2013

    Yeah well,
    I don`t understand the fuzz - at all - and please: Get that camera guy some meds for his Parkinson. Isn't there anybody left that can hold a f*cking camera straight?
    Expected a lot, only got a headache ...

  • Lincoln 2012

    ★★★ Watched 22 Feb, 2013

    All 3 stars for great performances by the whole cast!

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★★ Watched 22 Feb, 2013

    This is just amazing - a movie that gets me with acting, story and great chemistry between all the caracters!

    Thanx for this one, long time that I saw a movie like this

  • Life of Pi 2012

    ★★★★ Watched 21 Feb, 2013

    surprisingly good - some more work on the CGI s next time please

  • A Good Day to Die Hard 2013

    ★★ Watched 15 Feb, 2013

    Damn - I m so disappointed ...