RSS feed for NZMorgan
  • Argo

    Argo 2012

    ★★★ Watched 29 Jan, 2013

    Ben Affleck, argo fuck yourself.

    Seriously though, this film is a solid well-acted, well-written thriller/drama. They made the story very cinematic but went for the "FUCK YEAH AMERICA" thing way too much. I can see now why it is going to contend for Best Picture.

    So many scenes are just there for the sake of trying to get the audience on the edge of their seats or trying to make us feel for Affleck's character. This film is very ho-hum,…

  • The Master

    The Master 2012

    ★★★★ Watched 04 Mar, 2013

    The Master is a really pretty film. Pretty and thought-provoking.

    Stunning cinematography and astonishing performances by all three of the main actors. Joaquin Phoenix changes everything about himself and fully absorbs into the role, his facial structure, the way he talks and the way he carries himself is great. Hoffman is just fantastic and Amy Adams is absolutely phenomenal - her tight jaw and calculating stare was so awe-inspiring. Her level of power she holds over the Master is fantastic…

  • Memento

    Memento 2000

    ★★★★★ Added

    I do not want to meet the person who does not like this film.

    I am not worthy of even writing about this films greatness so I'll settle for insulting people's intelligence who don't like this film.

    Thank you all.

  • The Hunger Games

    The Hunger Games 2012

    ★★★½ Watched 04 Apr, 2012

    Jennifer Lawrence plays vulnerable but strong heroine so well. There's a lot of ideas in this film and full credit to the team behind this because they chose to at least attempt to explore some of them instead of going down the complete twilight-appeal to the younger audience route.

    While I would've liked to have seen this film be a little more honest and brutal and explore it's ideas a bit more - and generally appeal more to adults and be an even more serious film. I enjoyed the fact that it attempted to explore issues rather than be completely generic.

    An entertaining watch.

  • Lost in Translation

    Lost in Translation 2003

    ★★★★★ Watched 19 Feb, 2013

    Everything about this film is done so well. Great acting, a great screenplay - nothing ever felt forced no matter how obvious it was. Great cinematography, great shots of Scarlett in her underwear.

    This film has everything.

    Sweet, subtle and true right down to it's core - a really great film.

  • Prometheus

    Prometheus 2012

    ★★★ Watched 04 Jan, 2013

    Very interesting ideas, I'd love to see a Director that still has the ability to tell a good story take hold of this, but this is more of a missed opportunity overall.

  • Zero Dark Thirty

    Zero Dark Thirty 2012

    ★★★★ Watched 06 Feb, 2013

    I didn't care much for The Hurt Locker. But this...this is a great film.

    This is a sprawling epic of a film. At over two and a half hours long, it covers over ten years in it's timeline. The tone of the film changes dramatically from start to finish. The ensemble cast is fantastic - Mark Strong, Jennifer Ehle, Kyle Chandler, Joel Edgerton. Special Mentions to Jason Clarke and Jessica Chastain whose performances are the best of the years I've…

  • Shutter Island

    Shutter Island 2010

    Added

    Tried way too hard to build up atmosphere and suspense. Practically gave everything away way too early. If you're going to use a really good formula from other great movies, do it well. There is no ambiguity in the ending, everything is revealed. So he's guilty man who is living a lie to get away from his guilt. Cool, did we really need all that over-dramatic fake suspense?

  • Captain Phillips

    Captain Phillips 2013

    ★★★ Watched 10 Dec, 2013

    Tense yet predictable.

    Tom Hanks is fantastic - right up until the final scenes.

    Great idea to show the "other side" by introducing us to the Somali Pirates. Surprisingly this is rarely done - The "bad guys" are not caricatures which is a strength of this film.

    However the film lacks a specific point. Great story - but left me with nothing to think about afterward. The further I get from walking out of the cinema, the less I regard…

  • The Tree of Life

    The Tree of Life 2011

    ★★★★½ Rewatched 25 Jan, 2012

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There are so many layers to this film, it is impossible to get them all on the first or second viewing.

    This film is beautifully shot, the cinematography is amazing - Not only beautiful landscapes and shots of nature but great technical shots. Including a shot of the children playing, but its their shadows that are being filmed and a shot that follows Hunter McCracken on the swing as he goes to and fro.

    But this movie is far more…

  • American Psycho

    American Psycho 2000

    ★★★★★ Rewatched 02 Feb, 2014

    One of the best ever.

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby 2013

    ★★★ Watched 24 Nov, 2013

    Interesting. Hard to really buy the story without it being a full period piece - but that could be due to audience familiarity with the story. Di Caprio is an acting great in my opinion - For me, he always dissolves completely into his character. I see his character and not Di Caprio - which is what a great actor should do.

    Carey Mulligan (again - maybe due to familiarity with the actress) seems too smart to be playing Daisy…