RSS feed for Kimani
  • The Avengers 2012

    ★★★★½ Added

    Film director Joss Whedon was given a mammoth task in bringing half a dozen Marvel superheroes together in one film and create a coherent and entertaining experience. With “The Avengers” Whedon shows that he possesses his own superpowers by not only managing to pull it off brilliantly but by also making it look easy.

    All the events that were being set up in previous Marvel films (Iron Man, Thor, Incredible Hulk, Captain America) converge as Nick Fury (Samuel L Jackson),…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★ Watched 28 Jul, 2012

    Weakest in the trilogy. Felt more like a bad sequel to Batman Begins than a stand alone film like The Dark Knight was.

  • The Hunger Games 2012

    ★★★ Watched 21 Apr, 2012

    Take a dystopian future, sprinkle in a totalitarian government, add 24 teenagers and stir in a tournament to the death. What you have is a recipe for some heartbreaking thrilling cinema. The chef in this case is Garry Ross who unfortunately doesn’t deliver and the outcome is a bit undercooked.

    Based on the best-selling book by Suzanne Collins, The Hunger Games is set in a future nation known as Panem. As payback for past rebellion against the wealthy seat of…

  • The Amazing Spider-Man 2012

    ★★★★ Watched 07 Jul, 2012

    As good as Raimi's first Spider-Man

  • Hugo 2011

    ★★★ Watched 23 Feb, 2012

    Adequate performance from actors. Will tug at the heartstrings of any true film lover but it is let down by a poorly written script.

  • Chronicle 2012

    ★★★★ Watched 04 Feb, 2012

    Chronicle is a new film that tries to breathe new life into the found-footage style of film-making made popular by films such as the Blair Witch Project and the Paranormal Activity series. It tries to be as original as it can but the format’s limitations create a challenge which I think the film, while still entertaining, doesn’t quite overcome.

    Unlike most found-footage films which are about horror (Paranormal Activity, REC) and monsters (Cloverfield, Troll Hunter), Chronicle tries to venture into…

  • John Carter 2012

    ★★★ Watched 11 Mar, 2012

    Andrew Stanton attempts to follow in the footsteps of fellow Pixar alumni Brad Bird with his first live-action film. Unlike Brad’s absolutely sublime “Mission: Impossible-Ghost Protocol,” Stanton fails to light up the screen with “John Carter.” The mere fact that Stanton is responsible for such films as “Finding Nemo” and “Wall-E,” was enough to get excited about but this film shows that animation skills don’t always transfer to live-action film-making.

    The film is based on the sci-fi novel “A Princess…

  • Let the Right One In 2008

    ★★★★★ Added

    A modern vampire classic. remake sucked.

  • Wrath of the Titans 2012

    Watched 06 Apr, 2012

    The mighty Titans are angry that the film “Clash Of The Titans” was remade and now are back to seek vengeance on humanity. Actually not, but I would rather that happened than this movie to have ever been made.

    Wrath of the Titans is a sequel to the much maligned Clash of the Titans (2010) which I have to mention, never got around to watching. I am a huge fan of the original 1981 film and when I heard the…

  • Underworld: Awakening 2012

    ★★★ Added

    Short but enjoyable.

  • Yi Yi 2000

    ★★★★★ Watched 01 Feb, 2013

    One of the most beautiful films I've ever watched.

  • Gentleman's Agreement 1947

    ★★★★½ Watched 12 Feb, 2012

    Pwowerful & Hopeful