Letterboxd — Your life in film
Sign In
Create Account
Films
Lists
People
Username or Email
Password
Remember me
Reset password
×
Search:
rindiecinema (Liam)
Profile
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for rindiecinema
Watched
2,604
Diary
34
Reviews
17
Ratings
58
Sort by
Watched
Watched
Added
Release
Name
Popular
Activity
Rating
For
All time
All time
2012
2011
Show
All ratings
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Jun
2012
01
Prometheus
Prometheus
2012
★★★★
Read the review
Apr
2012
30
The Hangover Part II
The Hangover Part II
2011
★★
Read the review
25
Melancholia
Melancholia
2011
★★½
Read the review
22
10 Things I Hate About You
10 Things I Hate About You
1999
★★
Read the review
21
The Italian Job
The Italian Job
1969
★★★★
Read the review
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest
One Flew Over the Cuckoo's Nest
1975
★★★★
Read the review
21
Ip Man
Ip Man
2010
★★★½
Read the review
21
The Pirates! Band of Misfits
The Pirates! Band of Misfits
2012
★★★★
Read the review
20
The Raid: Redemption
The Raid: Redemption
2012
★★★★½
Read the review
18
Tucker & Dale vs. Evil
Tucker & Dale vs. Evil
2010
★★★★
Read the review
17
Captain America: The First Avenger
Captain America: The First Avenger
2011
★★★½
Read the review
16
Crazy Heart
Crazy Heart
2009
★★½
Read the review
16
The Boom
The Boom
1963
★★★★
Read the review
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory
Willy Wonka & the Chocolate Factory
1971
★★★★★
Read the review
15
Bridesmaids
Bridesmaids
2011
★★★
Read the review
13
Turbulent Skies
Turbulent Skies
2010
½
Read the review
12
Christine
Christine
1983
★★★½
Read the review
12
A Hard Day's Night
A Hard Day's Night
1964
★★★★★
Read the review
10
The Social Network
The Social Network
2010
★★½
Read the review
09
Confessions of a Dangerous Mind
Confessions of a Dangerous Mind
2002
★★★★
Read the review
09
Midnight in Paris
Midnight in Paris
2011
★★½
Read the review
07
Dawn of the Dead
Dawn of the Dead
1979
★★★★
Read the review
07
Night of the Living Dead
Night of the Living Dead
1968
★★★★
Read the review
05
Super
Super
2010
★★★
Read the review
05
The Cabin in the Woods
The Cabin in the Woods
2012
★★★★
Read the review
01
Adventures of a Private Eye
Adventures of a Private Eye
1977
★★★½
Read the review
Mar
2012
27
Adventures Of A Plumber's Mate
Adventures Of A Plumber's Mate
★★★½
Read the review
25
Seeking Justice
Seeking Justice
2012
★½
Read the review
17
Another Earth
Another Earth
2011
★★★★
Read the review
14
Over the Edge
Over the Edge
1979
★★★★
Read the review
08
Apollo 18
Apollo 18
2011
★★★
Read the review
07
Source Code
Source Code
2011
★★★★
Read the review
06
Super 8
Super 8
2011
★★½
Read the review
Oct
2011
06
Tyrannosaur
Tyrannosaur
2011
★★★★★
Read the review