RSS feed for Katie

Katie has logged 46 entries during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★½
Read prior review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
From Justin to Kelly

From Justin to Kelly

2003
×
½
Edit this entry  
17
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Balloon For Ben

A Balloon For Ben

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her Story

Her Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Heaven is for Real

Heaven is for Real

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
History of Japan

History of Japan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing

Sing

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Megan is Missing

Megan is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★★½
Edit this entry