RSS feed for Kurt
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004

    ★★★★★ Rewatched 20 May, 2013

    Better than I remembered.

    Of the 8 films in the series, this is perhaps the best in every sense.

    I WANT to say I'm not just thinking that because Alfonso Cuaron directed it. But the difference between what Chris Columbus was doing with this world and what Cuaron did with it is truly staggering.

    The first 2 movies might as well have BEEN the "Home Alone versions" of Harry Potter.

    More on this film later. It warrants a full review.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002

    ★★★★ Rewatched 19 May, 2013

    SUCH an improvement over Philosopher's Stone.

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone 2001

    ★★★★ Rewatched 18 May, 2013

    The characters, the writing and the texture of this world is pretty much perfect.

    But Jesus Christ this movie looks lame. I mean the cinematography. It almost kills the whole experience for me.

    Because when Fellowship of the Ring comes out the same year as this, it looks about as bad as a big budget movie can look.

    Seriously, watch Prisoner of Azkaban and then watch Philosopher's Stone. It's shocking how bland Philosopher's Stone looks.

    And it's the same DOP as Witness and The English Patient. So I'm very confused here.

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2011

    ★★★★½ Watched 17 May, 2013

    Kind of a perfect ending to a brilliant series.

  • Take Shelter 2011

    ★★★★★ Rewatched 16 May, 2013

    Such a haunting movie. This time watching it, reminded me a lot of The Machinist.

    You spend the whole movie watching a character make these horrible decisions that may effectively ruin his life. It's hard to watch sometimes.

    And as far as genre goes, THIS is such a fresh take on "sci-fi/horror" as well as psychological drama.

    Michael Shannon, I mean, he just is one of the best actors we got right now. And he earns all his stripes in…

  • Hugo 2011

    ★★½ Added

    I've been listening to pretty much everyone nitpick the FUCK out of Django Unchained.

    So, now I'VE found a beloved movie with problems fans don't want to address. :)

    When this is a movie about movies, it's ACE! It's fantastic.

    When it's about what goes on in a Paris train station, I'm bored out of my mind.

    "Oh, just get on with it already!" I kept thinking.

    Scorsese should have made a straight George Melies biopic instead of this.

    Whenever…

  • Hugo 2011

    ★★½ Watched 15 May, 2013 2

    It GRIEVES me to say this. But, Scorsese's kinda 0 for 2 with his last 2 movies and me. I hated Shutter Island, and Hugo's only a little better.

    I REALLY found this movie boring for the most part. Why 2.5 stars, then and not zero?

    When this movie focuses on the work of Georges Méliès, it's pretty much perfect. Ben Kingsley giving a fine performance as the breakthrough filmmaker.

    But that's about 20 minutes worth of screen time in…

  • Moneyball 2011

    ★★★★½ Rewatched 14 May, 2013

    Watched Moneyball again. Just a fantastic film. If a film can make ME give 2 shits about a SPORT, it's doing a hell of a job.

    Amazing screenplay by Aaron Sorkin, and THE writer of 2011 Steve Zallian. @#$%er had The Girl with The Dragon Tattoo out, as well.

    There's too many great lines to count.

    "First base is easy. Tell him."
    "It is extremely difficult."

    Brad Pitt in what may be pound for pound his best performance.

    Jonah Hill…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched 13 May, 2013

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Midnight in Paris 2011

    ★★★★★ Watched 12 May, 2013

    Goddamn this is a GREAT film!

    Enjoyed every minute of it!

  • Shame 2011

    ★★★★★ Watched 11 May, 2013

    Amazing film. Superior to Hunger.

    Michael Fassbender gives a great performance.

    There's not a whole lot else I can think to say on this film right now.

    You see my rating. 5/5 stars.

    If you haven't seen this movie, go see it.

  • Compliance 2012

    ★★★★½ Watched 10 May, 2013

    It's an excellent film. But, I don't feel much like reviewing it right now. Because I need to go lie down and cry.

    This is quite possible the most disturbing film I have ever seen, more than something like The Human Centipede.

    I've never felt so disgusted and upset after watching a movie. Because everything in this film is based on fact.

    That said, it's a great film. SUPERB on all fronts of film making: directing, writing, acting, cinematography, etc, and you'll most likely agree.

    But my God...... if you plan on watching this film, don't say I didn't warn you.