RSS feed for Jandy
  • The Stranger 1946

    ★★★★ Watched 28 Apr, 2013 4

    I'm surprised this Orson Welles-directed noir isn't better known than it is, because it is one solid suspenser. Edward G. Robinson is a "sort of detective" working to track down Nazi war criminals, and he thinks he's found one in small-town USA. We know he's right pretty much from the beginning (so that's not a spoiler), but how it plays out keeps the suspense high. It's very similar to Hitchcock's Shadow of a Doubt (maybe that's why it's a bit…

  • Gunfight at the O.K. Corral 1957

    ★★★★ Watched 26 Apr, 2013

    How it entered my Flickchart:

    Gunfight at the O.K. Corral > Benji
    Gunfight at the O.K. Corral > The Stratton Story
    Gunfight at the O.K. Corral < National Velvet
    Gunfight at the O.K. Corral < Little Rural Riding Hood
    Gunfight at the O.K. Corral > This is Not a Film
    Gunfight at the O.K. Corral > Haywire
    Gunfight at the O.K. Corral > Born to Kill
    Gunfight at the O.K. Corral < Sleeping Beauty
    Gunfight at the O.K. Corral > Monsieur Verdoux
    Gunfight at the O.K. Corral < Rooty Toot Toot
    Gunfight at the O.K. Corral > Gattaca

    Final ranking: #434

  • Pee-wee's Big Adventure 1985

    ★★★★ Watched 24 Apr, 2013

    Jon's been after me to watch this for quite a while, and he was totally right. He knows my taste pretty well, especially when it comes to off-beat humor. I can definitely see us coming back to this one often, and quoting it even more.

    How it entered my Flickchart:

    Pee-Wee's Big Adventure > Benji
    Pee-Wee's Big Adventure > The Stratton Story
    Pee-Wee's Big Adventure < The Fugitive
    Pee-Wee's Big Adventure < Black Dynamite
    Pee-Wee's Big Adventure > Topper
    Pee-Wee's Big Adventure < (500) Days of…

  • Aventure Malgache 1944

    ★★½ Watched 19 Apr, 2013

    A propaganda short film made by Hitchcock during World War II. Interestingly, it's in French, starring French actors who had fled Vichy France to England. The story flashes back to Madagascar, as the Resistance plays out there as some leaders follow Vichy and others go underground to help people escape and support the Allies.

    It's not a particularly interesting film to watch - pretty dry and not very suspenseful, especially by Hitchcock's standards. Still, the completist in me is glad to have caught up with it.

  • In Bruges 2008

    ★★★★ Rewatched 15 Apr, 2013

    Definitely liked it more the second time around - this time I think it's one of those films that may grow on me with every rewatch. The first time I was expecting a straight up hitman flick, so I wasn't ready for the tonal shifts or especially the existential crisis stuff, and it threw me a lot. This time I was totally on board with all of it.

  • I, Robot 2004

    ★★½ Watched 15 Apr, 2013

    Saw on cable, so wasn't paying 100% attention. Story pretty straightforward robot rebellion stuff, but everything looked SO DIGITAL and fake I could hardly pay attention. Seriously. Bad. Looking. And that doesn't usually bother me.

  • Tom Thumb 1958

    ★★★ Watched 12 Apr, 2013 2

    George Pal special effects. The bomb.

  • The Five-Year Engagement 2012

    ★★★★ Watched 05 Apr, 2013 3

    Definitely my favorite Apatow-produced film thus far. It's warm, actually funny, and hits in the difficulties of long engagements quite well. Disclaimer, my husband and I got married about three weeks after we got engaged, so we went into this film with some pretty clear preconceptions about just going ahead and getting married. The film ended up jiving with us pretty well, and neither of us are fans of romantic comedy/dramas in general. Note that the other Apatow production I…

  • Wet Hot American Summer 2001

    ★★★½ Watched 13 Mar, 2013

    So stupid, but so hilarious.

  • The Naked City 1948

    ★★★★ Watched 27 Feb, 2013

    Faux-documentary-style detective film, going through a homicide investigation in New York City from start to finish. The narrator treats the town almost as a character, and I think this was one of the earliest films to have exteriors shot on location, with areas like the Brooklyn Bridge getting some iconic attention. The film builds its narrative according to fiction rules, but includes a lot of vignette details that give it character (which is good, since very few of the actual…

  • Hansel & Gretel: Witch Hunters 2013

    ★★★ Watched 26 Jan, 2013 2

    How it entered my Flickchart:

    Hansel and Gretel: Witch Hunters < Opera
    Hansel and Gretel: Witch Hunters > Monsieur Beaucaire
    Hansel and Gretel: Witch Hunters < A Christmas Carol (1951)
    Hansel and Gretel: Witch Hunters > Hannah Takes the Stairs
    Hansel and Gretel: Witch Hunters < Be Kind Rewind
    Hansel and Gretel: Witch Hunters >Touchez Pas au Grisbi
    Hansel and Gretel: Witch Hunters > First Knight
    Hansel and Gretel: Witch Hunters > Sunnyside
    Hansel and Gretel: Witch Hunters < Harry Potter and the Chamber of Secrets
    Hansel and…

  • The Untouchables 1987

    ★★★★½ Rewatched 12 Jan, 2013

    Had to rewatch this after watching Gangster Squad. Yeah, I liked Gangster Squad, but this one is eons better.