RSS feed for FilmApe
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006

    ★★★★ Rewatched 22 May, 2013 13

    Tokyo Drift is a departure from the rest of the series in that it doesn't feature any of the previous cast. I kind of see it as the Temple of Doom of the Fast and Furious series given that its story is set out of sequence. The events seen in the film technically take place after the events of fourth and fifth movies, which make Tokyo Drift even more of a departure from the rest of series. This is a…

  • 2 Fast 2 Furious 2003

    ★★★★ Watched 22 May, 2013 1

    This is much better than first film, basically because this is just Bad Boys 2 lite. In fact, BB2 and 2F2F were even being filmed at the exact same time in Florida. Pretty much every single aspect of this film is better than the first film, except for some of the car stunts. There is never a real wow stunt in 2F2F like there is in the original flick. This is not really that big of a deal though.

  • The Fast and the Furious 2001

    ★★★ Watched 21 May, 2013

    "Try Fatburger from now on. Get yourself a Double Cheese with fries for $2.95, faggot."

    A lot has changed since 2001. I mean, getting a double cheese burger and fries from Fatburger for under three bucks, what a crock of bull. I mean now, just regular fries are going to set you back three bucks, and then add a double cheese burger on top of that, and your probably looking at over ten bucks. Yup, a lot has changed since…

  • The Way of the Gun 2000

    ★★★★★ Rewatched 19 May, 2013 2

    It is all about the attention to detail in this film. There are tons of little things I could bring up that make this film a masterpiece, but I'll just bring up my personal favourite. The scene where Mr. Parker dives into the $15,000,000 fountain is an amazing moment. See this movie yourself in order to understand what I'm referring to.

  • U Turn 1997

    ★★★★ Watched 19 May, 2013 2

    A very trashy film that revels in the fact that its characters are human garbage. There isn't a single redeemable character in the film, but that is one of the main reasons I like it. Everyone has the worst intentions at heart and nobody changes there ways and becomes a better person. U Turn wants you to get right down in the mud, and I am more than happy to do so.

    Unfortunately though, the movie isn't perfect. While the…

  • Primal Fear 1996

    ★★★ Watched 18 May, 2013 6

    Some quotes from my friend Clue taken from our discussion after watching Primal Fear

    "Overall it's a court film with an end that's a classic turner."

    "It makes sense why Ed Norton was cast in Fight Club"

    "The black judge really pulled the film together"

    "The end twist nearly broke my back"

    Clue is a pretty cool guy.

  • Lawless 2012

    ★★★★½ Watched 18 May, 2013 4

    What does moonshine taste like?

  • Drop Zone 1994

    ★★★★ Watched 16 May, 2013 1

    Like Terminal Velocity, Drop Zone was released in 1994 and is an action movie revolving around skydiving. Unlike Terminal Velocity, Drop Zone is actually a pretty great movie. The idea of a skydiving centered action movie is fully realized here, and there are plenty of awesome aerial stunts throughout the film. It makes Terminal Velocity look like a waste of good film stock.

  • Terminal Velocity 1994

    ★★ Watched 16 May, 2013 3

    Man, the bluray menu for Terminal Velocity is a total con job. It makes the film look absolutely fantastic, with all the best moments of the film being highlighted. Unfortunately, the best moments of the film are few and far between, and the majority of this film is a bit dull. Charlie Sheen isn't great in a lead action role, and even James Gandolfini looking a lot like Jon Favreau didn't do anything for me. In the end, this is the best part of the film.

  • Star Trek Into Darkness 2013

    ★★½ Watched 16 May, 2013 4

    How the heck did this script get turned into a feature film? The script is lazy, full of pandering, and has way too much forced conflict. I forgave the script at first, but by the time the terrible third act rolled around, I was done with the film. I am not impressed.

  • Zardoz 1974

    ★★★ Watched 14 May, 2013 6

    I found a stack of DVDs I had forgotten about. Among Critters 1-4 and Night of the Demons was Zardoz, and since I had never seen it, I figured it was time to give it a watch. This was my reaction during the first twenty minutes or so, but then the film just keeps going and going. I do think it would benefit from a rewatch though.

  • Shark Night 2011

    ★½ Rewatched 13 May, 2013 4

    Don't ask