RSS feed for Alex
  • Cloud Atlas 2012

    ★★★★★ Watched 09 Sep, 2012 1

    "Fear. Belief. Love. Phenomena that determine the course of our lives." It's the movie of the year. A bold, ambitious, grand storytelling accomplishment that I dare say is a true cinematic revelation. I have been anxiously/impatiently waiting to finally see filmmakers Andy & Lana Wachowski and Tom Tykwer take on adapting David Mitchell's epic novel Cloud Atlas, which seamlessly blends six different storylines in an attempt to look at the meaning of life and the decisions that impact this universe. I…

  • Dude, Where’s My Car? 2000

    ★★ Watched 29 Aug, 2012

    So bad. Stupid jokes, stupid humor. I didn't even know this was sci-fi? It's a weird twist, with all kinds of weird shit going on. Wtf? Whatever.

  • Below 2002

    ★★★★ Watched 28 Aug, 2012

    Good thriller, fast-paced, well-directed, solid performances. Made for about $5 (so damn cheap, the CGI man, the CGI...) but otherwise very entertaining. Good but not amazing, enjoyed it quite a bit. Neat little submarine ghost story.

  • In the Shadow of the Moon 2007

    ★★★★½ Watched 26 Aug, 2012

    Terrific, outstanding, moving doc about the Apollo missions. Has so much spectacular almost unbelievable footage of everyone and the missions and everything. What a spectacular time in our history. I only wish it was longer, a mini-series, more on these guys, but there's others to explore and as one doc/movie itself, this was wonderful. And - I don't know how anyone would think the Moon landing was fake after watching this. No way, no how - it happen! By a miracle, or two - and this captures that story.

  • October Sky 1999

    ★★★★★ Rewatched 26 Aug, 2012

    Love this film. I cry a bit every time I watch it. Wouldn't change a thing, near perfection. Just a wonderful film about believing in your dreams, being passionate, persistent, and ignoring defiance to stay true to those dreams. A personal favorite.

  • The War of the Worlds 1953

    ★★★★ Watched 25 Aug, 2012

    Good stuff, sci-fi classic. Love the way it builds fear, makes it seem crazy and worldwide even on a small-scale. Story and characters are a little murky, but otherwise lots of 50's sci-fi fun. Oh the atom bomb! Always gets used.

  • Top Gun 1986

    ★★★★★ Rewatched 22 Aug, 2012

    Classic. LOVE this movie. So damn good! One of Tony Scott's (RIP) bests. Everything about it is near perfect, it captures wonderfully and achieves everything it sets out to, with regard to this story about "Top Gun" fighter pilots. Entertaining beyond all, still exciting, fun, enjoyable to watch (I saw it so many times as a kid, too). Good emotion all around, just perfect. Dog fighting scenes are badass, exhilarating, and the editing is outstanding. Plus, I love the sort of unconventional twist (he doesn't get Top Gun!) in the story but that's what makes it great.

  • Man on Fire 2004

    ★★★★ Watched 21 Aug, 2012

    This was honestly really damn good, I was impressed, better than I was expecting. The first half is amazing, the time he's bonding with the young girl. The second half starts to lose a bit, but gets badass. Unfortunately the ending lost a lot of it for me, wrapped up almost nice and neat without any big surprise or moment or anything. Dakota Fanning was adorable, Denzel was fantastic, all around excellent movie. RIP Tony Scott.

  • Jaws 1975

    ★★★★★ Rewatched 18 Aug, 2012

    CLASSIC! Watched the Blu-Ray the full way through once it came in and loved it again. Remember watching this so much as a kid. To me, it's still about the shark. This menacing violent creature that terrorizes a town and, eventually, just Quint, Hooper and Brody. I was surprised by how much of the last half is spent on the water in one boat, and by how no one believed/cared about the shark until people kept dying. Fascinating even in the 70's! Fantastic film, Spielberg truly at his best.

  • Star Trek IV: The Voyage Home 1986

    ★★★★ Watched 19 Aug, 2012

    Okay now THIS was pretty damn good. First things first, they don't even USE the Enterprise the entire movie! Instead, they fly that badass Klingon green ship everywhere, including right into Golden Gate Park. The rest of it spent in 80's San Fran was fun, a little too quintessential 80's for me, but then again it worked. They got the whales, we saved nature from the future, Kirk got the babe, hooray! Fun times. Big improvement over Star Trek III.

  • Star Trek III: The Search for Spock 1984

    ★★★ Watched 18 Aug, 2012

    Honestly, didn't really like it that much. Christopher Lloyd as a Klingon was kind of awesome, but then it was just Klingons yelling at each other and the Enterprise crew slowly getting through their mission. Felt a little bored by most of it, more excited by where it ends than starts.

  • Honey, I Shrunk the Kids 1989

    ★★★★ Rewatched 19 Aug, 2012

    A classic! So much fun. Nothing compares to the look and feel of the giant miniature world. I still remember it because one of my favorite places at Disneyworld was the recreation with the big grass slides and everything. Looked better than I remember on film, and everything holds up. So much fun, goofy late 80's ridiculousness, but still very entertaining.