Letterboxd — Your life in film
Sign In
Create Account
Films
Lists
People
Username or Email
Password
Remember me
Reset password
×
Search:
Florian Schroiff
Profile
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Florian
Watched
466
Diary
44
Reviews
28
Ratings
58
Sort by
Watched
Watched
Added
Release
Name
Popular
Activity
Rating
For
All time
All time
2013
2012
2011
Show
All ratings
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
May
2013
12
Before Sunrise
Before Sunrise
1995
★★★½
Read the review
10
The Hunger Games
The Hunger Games
2012
★★½
Read the review
02
Dead Man
Dead Man
1995
★★★½
Read the review
Apr
2013
28
The Limey
The Limey
1999
★★★★
Read the review
27
Iron Man 3
Iron Man 3
2013
★★★★
Read the review
21
Dazed and Confused
Dazed and Confused
1993
★★★★
Read the review
12
Charade
Charade
1963
★½
Read the review
06
Silver Linings Playbook
Silver Linings Playbook
2012
★★★★★
Read the review
Jan
2013
20
Django Unchained
Django Unchained
2012
★★★★½
Read the review
10
Bridesmaids
Bridesmaids
2011
★★★½
Read the review
03
Die Hard: With a Vengeance
Die Hard: With a Vengeance
1995
★★★½
Read the review
Dec
2012
31
Die Hard 2
Die Hard 2
1990
★★★★
Read the review
25
Die Hard
Die Hard
1988
★★★★★
Read the review
Aug
2012
03
Bridesmaids
Bridesmaids
2011
★★★★
Read the review
Jul
2012
23
The Dark Knight Rises
The Dark Knight Rises
2012
★★★★½
Read the review
22
Wanderlust
Wanderlust
2012
★★½
Read the review
15
Role Models
Role Models
2008
★★★★
Read the review
08
21 Jump Street
21 Jump Street
2012
★★★★
Read the review
Jun
2012
17
Moonrise Kingdom
Moonrise Kingdom
2012
★★★★½
Read the review
May
2012
31
Prometheus
Prometheus
2012
★½
Read the review
05
The Avengers
The Avengers
2012
★★★★★
Read the review
Apr
2012
29
The Avengers
The Avengers
2012
★★★★★
Read the review
Mar
2012
21
Chronicle
Chronicle
2012
★★★½
Read the review
16
Hugo
Hugo
2011
★★★½
Read the review
03
Pulp Fiction
Pulp Fiction
1994
★★★★★
Read the review
Feb
2012
26
Wet Hot American Summer
Wet Hot American Summer
2001
★★★★
Read the review
11
Four Lions
Four Lions
2010
★★
Read the review
05
Mean Girls
Mean Girls
2004
★★½
Read the review
04
X-Men: First Class
X-Men: First Class
2011
★★½
Read the review
03
Kill List
Kill List
2011
★½
Read the review
03
Weekend
Weekend
2011
★★★★★
Read the review
Jan
2012
22
Drive Angry
Drive Angry
2011
★★
Read the review
07
The Adventures of Tintin
The Adventures of Tintin
2011
★★★★
Read the review
Dec
2011
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
2011
★★★
Read the review
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
2010
★★★
Read the review
23
TRON: Legacy
TRON: Legacy
2010
★★
Read the review
13
Aladdin
Aladdin
1992
★★★
Read the review
04
Hanna
Hanna
2011
★★½
Read the review
Nov
2011
27
MacGruber
MacGruber
2010
★★★½
Read the review
20
Crazy, Stupid, Love.
Crazy, Stupid, Love.
2011
★★★
Read the review
13
Easy A
Easy A
2010
★★★
Read the review
06
Amateur
Amateur
1995
★★★½
Read the review
03
Drive
Drive
2011
★★★★
Read the review
Oct
2011
30
The Thing
The Thing
1982
★★★★
Read the review