RSS feed for Greg
  • Amadeus 1984

    ★★★★ Watched 20 Nov, 2012

    Completely different and so much better than the film I'd imagined.

  • Animal Crackers 1930

    ★★★½ Watched 18 Dec, 2012

    I'm not a big fan of the Marx Brothers, but this one did have me laughing out loud.

  • A Room for Romeo Brass 1999

    ★★★★ Watched 27 Apr, 2013

    Mesmerizing and totally unnerving performance from Paddy Considine

  • Botched 2008

    ★½ Watched 20 Feb, 2013

    I wish I knew how this got on my watch list.
    I wish I knew why I started watching it knowing nothing about it.
    I wish I knew why I stuck with it til the end (Jaime Murray I guess!)

    I love a good heist, horror, comedy, but sadly this isn't good on any front.

  • Brazil 1985

    ★★★★½ Watched 09 Dec, 2012 1

    I have been put off watching this film for years due to the winged character image on the posters, dvd covers and trailers. I'm so glad I finally gave in, as this film is a pure joy from start to end and why they focused on a dream sequence for the branding of the movie is beyond me.

  • Cockneys vs Zombies 2013

    ★★★★ Watched 21 Oct, 2012

    Not quite Shaun of the Dead, but pretty close.

  • Conan O'Brien Can't Stop 2011

    ½ Watched 21 Dec, 2012

    First want to say I'm from the UK and not familiar with Conan's work but having seen other reviews and words like 'hilarious' and 'wildly entertaining' on the poster i thought I'd give it a go and boy did I regret it. On the basis of what I saw I'm not surprised he was sacked. I can't believe I spent 90 minutes watching such an unfunny and unpleasant person. I didn't raise a smile watching this and I'm not even…

  • Due Date 2010

    ★★ Watched 30 Mar, 2013

    Like Planes, Trains and Automobiles, minus the humour

  • Girl Walk // All Day 2011

    ★★★★ Watched 18 Jan, 2013

    This is a real joy to watch. The scenes without the main dancer Anne, don't have the same magic, but whenever she is on the screen I had a smile on my face.

    A real treat and it's free, go watch girlwalkallday.com/watch-the-film

  • Hanna 2011

    ★★★ Watched 09 Jan, 2013

    Should have been called 'Run Hanna, Run' I'm sure running scenes made up half of this film.

  • Hit and Run 2012

    ★★★½ Watched 21 Dec, 2012

    Not without fault, but a fun movie

  • Indie Game: The Movie 2012

    ★★★★½ Watched 15 Oct, 2012

    Like watching a thriller, a love story, a business documentary and a gaming documentary all in one film. Loved it