RSS feed for Paul
  • V/H/S 2012

    Watched 12 Apr, 2013

    I'll stick with DVD and blu ray thanks. Back story un needed. Only enjoyed the first video. Nice idea but didn't work. Snooze fest. Why is it so hard to find a decent horror movie now a days.

  • Trance 2013

    ★★★★½ Watched 02 Apr, 2013

    Simply amazing. Was gripped from the start but loses half a star for the last 10 minutes confusing the hell out of me and trying to be too clever a finish.

  • Jersey Girl 2004

    ★★★★ Rewatched 23 Mar, 2013

    Kinda like Jack and Sarah, this father daughter movie is touching and reunites Affleck and Tyler. Kevin Smiths great dialogue and story is moving and enjoyable.

  • Sightseers 2012

    ★★★★★ Rewatched 24 Mar, 2013

    amazingly brutal

  • The Wedding Singer 1998

    ★★★★★ Rewatched 23 Mar, 2013

    Great soundtrack, great laughs and a great story. When Sandler films were great. Has so many quotable moments.

  • Blades of Glory 2007

    ★★★½ Rewatched 24 Mar, 2013

    Not Ferrell's greatest film but is still a barrel of laughs. a lot funnier with a bunch of mates drinking than on your own sober may i add.

  • Salmon Fishing in the Yemen 2012

    ★★★★ Watched 22 Mar, 2013

    Really enjoyed this. Has the strangest title but it really does do what it says on the tin. Shows nothing is impossible with a little faith and hope.

  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2009

    ★★★ Watched 23 Mar, 2013

    Not the greatest animation and takes a little too long for the mayhem to begin. Otherwise a nice entertaining story.

  • 50/50 2011

    ★★★★★ Watched 13 Mar, 2013

    Moving and entertaining. Left me with a lot to think about.

  • The Hustler 1961

    ★★★★½ Watched 08 Mar, 2013

    #47 500 films in 365 days

    Started off as I expected then turned clever. Shows you shouldn't get so fixated with revenge as you can lose everything. Quality film and glad I've now seen it.

  • The Town 2010

    ★★★★ Rewatched 05 Mar, 2013

    #46 500 films in 365 days

    Still a great watch. Gritty and thrilling the main cast do great.

  • The Hangover Part II 2011

    ★★★ Rewatched 03 Mar, 2013

    #45 500 films in 365 days

    Has its moments but is a lazy sequel really. Plot is so identical from the original masterpiece. I understand if its not broke why fix it but come on don't insult our intelligent.