RSS feed for grooveman
  • I Saw The Devil 2011

    ★★★★★ Rewatched 26 Apr, 2013 5

    The revenge genre is one of my favorites and this is one of the best. You know a film is badass when even the good guy is a crazy motherfucker. Some of the best genre films are coming out of Korea.

  • Marked for Death 1990

    ★★★★ Rewatched 25 Apr, 2013 2

    "One thought he was invincible... the other thought he could fly.....They were both wrong."

  • Punch-Drunk Love 2002

    ★★★★★ Rewatched 25 Apr, 2013

    I forgot just how brilliant this film is and how much Adam Sandler doesn't suck in it. I think this is Anderson's best next to There Will Be Blood. If more romantic comedies were like this I wouldn't dread the genre so much.

  • Dancer in the Dark 2000

    ★★★★★ Rewatched 25 Apr, 2013 3

    I've been having a really good day today so I decided to watch this again. This film should be called "Buzz Killington: the film." I love it but hate it for how depressing it it. Bjork is brilliant in this but man it's a downer.

  • Friday the 13th Part 3 1982

    ★★★★½ Rewatched 24 Apr, 2013 7

    The debut of the hockey mask is cool but the real reason to watch this is for the hilarious 3D gags. The fact that someone gets chopped in half while doing a handstand is pretty great also.

  • I, Robot 2004

    ★★★½ Rewatched 23 Apr, 2013

    A fun enough Sci-fi Actioner with big Will.

  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Rewatched 22 Apr, 2013

    "Come on over. We got us a fight going on that's a good bit of fun."

  • Miami Vice 2006

    ★★★★★ Rewatched 21 Apr, 2013 8

    My favorite Mann film. I love the vibe of this. This film is ridiculously underrated.

  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Rewatched 20 Apr, 2013

    My 2nd watch and like all Tarantino films this just gets better on a rewatch. I'm sure I'll rewatch this again very soon.

  • Demon Knight 1995

    ★★★½ Rewatched 19 Apr, 2013 3

    I didn't have as much fun with this as Billy Zane obviously did making it. It does have some cool gore scenes though and the story is ludicrous enough to make me enjoy the film. I could think of worst ways to spend 90 minutes.

  • Taken 2009

    ★★★★★ Rewatched 18 Apr, 2013 2

    "Now's not the time for dick measuring, Stuart!"

  • Dredd 2012

    ★★★★★ Rewatched 17 Apr, 2013

    My third watch and I still dig it as much or more than I did the first time.