RSS feed for Gumby77
  • Man of Steel 2013

    ★★★½ Watched 15 Jun, 2013 3

    Superman has always had a long hard road when it comes to being adapted to the big screen ... one can argue that Superman may be the most difficult of all the "Iconic" (Batman ... Spider-Man ... Iron Man ... Hulk) superheroes to tell stories about. He is so powerful, he defies the ability to fall into peril or crisis ... he is so upstanding, he defies the likelihood of meeting challenges with the darker sides of human nature ...…

  • After Earth 2013

    ★★ Watched 07 Jun, 2013

    It’s sad … really, really, REALLY, sad.

    Fourteen years ago, the cinema audience was exposed to a film that has undoubtedly stood the test of time … with its deep family and faith undertones, intense shock and scares, and one of the greatest (twist) endings to a film you will ever see. Of course the film in question was 1999’s “THE SIXTH SENSE” … a perfect film in every sense of the word … a game-changing supernatural drama that picked…

  • Born to Controversy: The Roddy Piper Story 2006

    ★★★★½ Added 1

    "Just when they think, they've got the answers ... I change the questions."
    - "Rowdy" Roddy Piper

    "I have come to chew bubblegum, and kick ass ... and I'm all out of bubblegum."
    - "Rowdy" Roddy Piper in his 1988 film "THEY LIVE"


    For more than 20 years, the world of professional wrestling has never had a personality as unique or as controversial as WWE Hall of Fame Legend, "Rowdy" Roddy Piper.

    The "Hot Rod" was one of the most…

  • The Godfather: Part II 1974

    ★★★★★ Added

    "Elite 77 Selection"


    I've held out long enough in doing a review on "THE GODFATHER: PART II" ... I had it as one of my "Top 4" on my profile page for the longest time, as the only one of the four (the other three being "SHAWSHANK", "INCEPTION", and "DIE HARD"), that I didn't do a review for.

    Well ... it's time to change that.


    Truthfully, there really isn't anything that I can say that hasn't already been said about…

  • For All Mankind: The Life and Career of Mick Foley 2013

    ★★★★ Added 3

    Have a Nice Day!

    Owwwwwwwww .... Have Mercy!

    BANG! BANG!

    Anyone who has ever been a wrestling fan, knows the meaning of those three catchphrases. Phrases that were made famous by a man with "three faces" ... a man who throughout his wrestling career, literally put his body and his life on the line to entertain the legions of fans he garnered throughout his career ... a man who would also go on to become a highly praised storyteller and…

  • Now You See Me 2013

    ★★★½ Watched 31 May, 2013 2

    Movies about magicians and magic are always interesting. “NOW YOU SEE ME” isn’t the first "magic" film of the year, although it is the one that treats the craft far more respectfully than movies like this year’s "THE INCREDIBLE BURT WONDERSTONE" … which is a big plus for what ends up being a twisty crime-thriller that doesn't feel like your typical summer film. “NOW YOU SEE ME”, while not quite on the same level (or outline) of past magician films…

  • Tombstone: The History of the Undertaker 2005

    ★★★★★ Added 9

    For over two decades, this wrestler has garnered many nicknames.

    "The Phenom" ... "The Deadman" ... "The American Badass" ... "Big Evil" ... "The Last Outlaw" ... and perhaps his most important nickname: "The Conscience of the WWF/E".

    Of course I am talking about the legend himself - The Undertaker.


    Growing up as a wrestling fan, there were many wrestlers that I admired, enjoyed, and respected ... Shawn Michaels, Mick Foley, "Stone Cold", Bret Hart, "Macho Man", Roddy Piper, and…

  • Stone Cold Steve Austin: The Bottom Line on the Most Popular Superstar of All Time 2011

    ★★★★★ Added 8

    While I don't watch wrestling as much as I use to anymore, admittingly ... I am still a wrestling fan at heart. One thing I am real happy about when it comes to "LETTERBOXD" ... is how "Wrestling DVD packs" and "documentaries" are included on here to talk about.

    So I think now would be a good time to do my first review of a "Wrestling DVD" package ... and to start off, it'll be one detailing the life and…

  • Robin Williams: Live on Broadway 2002

    ★★★★ Added

    Here's my idea for a fucking sport ... I knock a ball in a gopher hole.

    "Oh, you mean like pool?" ... FUCK OFF POOL!!!
    Not with a straight stick, with a little fucked up stick. I whack a ball, its goes in a gopher hole.

    "Oh, you mean like croquet?" ... FUCK CROQUET!!!
    I put the hole hundreds of yards away. Oh, fuck off ya!

    "Oh, like a bowling thing?" ... FUCK NO!!!
    Not straight, I put shit in…

  • The Hangover Part III 2013

    ★★½ Watched 24 May, 2013

    Back in the summer of 2009, the film audience was treated to a comedy surprise that no one could of possibly predicted that it would become the immense success that it was. A raunchy, explicative, and down right hilarious comedy that grossed more than $457 million dollars at the box office, becoming the highest grossing “R-rated comedy” of all time. Of course, I’m talking about the first original “HANGOVER”.

    After grossing that much at the box office, it was only…

  • Mr. Deeds 2002

    ½ Added

    If I was a multi-billionaire ... I would seriously offer a $1 billion dollar reward to the person/persons that were able to stop this motherfucker from making films.

    Any ... and I do mean, "ANY" ... amount of money would be worth giving away or rewarding someone with, if it meant that we would get no more of this fucktard's shittiness every year.

  • The Great Gatsby 2013

    ★½ Watched 10 May, 2013 3

    When it comes to film, you can entertain me … humor me … sadden me … anger me … shock me … hell, if you’re an extremely bad film, you can even piss me off, because even that will kick-start some healthy debate.

    Films can do all those things to me … however, all I ask is that you not do one thing ….. and that is, BORE ME!

    Sadly … despite a top-notch cast, beautiful colorful set designs, and…