RSS feed for Harlequin
  • Harry Potter and the Goblet of Fire 2005

    ★★★★ Watched 15 Jun, 2013 5

    A part of my Harry Potter challenge.

    Dark, deadly, dangerous.

    This sequel is what I've been waiting for. It's what I hoped for when people told me that it would get darker as I kept watching, but it's what I never really allowed myself to fully believe in.

    I loved the whole "3 schools coming together to compete" concept, even if the games are a bit suicidal.
    How is it even possible to make such a desirable and beautiful world…

  • Star Trek Into Darkness 2013

    ★★★ Watched 13 Jun, 2013 7

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Prowl 2011

    Watched 13 Jun, 2013 4

    Amber dreams of escaping her small town existence and persuades her friends to accompany her to find an apartment in the big city. When their transportation breaks down, she and her friends gratefully accept a ride in the back of a truck. But when the driver refuses to stop and they discover the cargo is hundreds of cartons of blood, they panic. Their panic turns to terror when... ah fuck it, you all know how this goes. It's not like…

  • Mama 2013

    ★★★½ Watched 12 Jun, 2013 8

    At my local cinema, they have this thing called "Fright Night". It's basically just a night where they show horror movies very cheap.
    Tonight, I went to see Mama, and since I missed it when it first premiered I was pretty damn happy and excited about going.

    Unfortunately, the worst thing you can possibly imagine when going to watch a horror, happened as I took my seat. The room slowly filled up with teenage girls.
    Two things went through my…

  • Aftermath 1994

    ★★ Watched 12 Jun, 2013

    Oh lordy! Those corpses look pretty realistic, but damn it's a boring short. They could have cut 20 minutes off and still be able to tell the same story.

  • The Task 2011

    ★★½ Watched 12 Jun, 2013

    Pay no notice to the cheap looking cover, as it has absolutely nothing to do with the film itself.

    A handful of people are kidnapped from the street, cuffed and thrown into the back of a van. Minutes later they are released into unknown surroundings whilst being filmed by a masked group. But no need to panic, this is the start of a game show called ‘The Task ‘ which each of them had already applied for weeks ago.
    The…

  • 100 Feet 2008

    ★★★ Watched 11 Jun, 2013 5

    The story of a woman who one day couldn't take more abuse.
    Marnie Watson has just been released from jail after murdering her abusive cop husband in self defence.
    Now under house arrest for the rest of her sentence, Marnie is forced to live in the same home where the murder took place.

    As it stands, Famke Janssen's performance as Marnie makes up for a good deal of flaws this movie might have.
    I don't care much for any of…

  • Apollo 18 2011

    ★★★½ Watched 11 Jun, 2013

    NASA’s official final mission to the moon was Apollo 17, or so they want us to believe.

    A trio of astronauts named Anderson, Walker, and Grey are sent to the moon. Apollo 18's mission is to get some detailed footage and samples of the moons surface.

    Officially, the Russians never managed to land on the moon, so when the Apollo 18 crew finds a wrecked Soviet lunar module, they naturally wonder why no one knows they're there, and where the…

  • Haunted Forest 2007

    ½ Watched 08 Jun, 2013 1

    A group of friends (Or? To keep up with the mediocre horror movie tradition, they don’t seem to like each other much) head off to a forest to track down a supposedly haunted tree. If you can picture Grandmother Willow from Pocahontas, but a slightly creepier and worse looking version, you're almost there.
    Instead of finding a soul tree, they come across vengeful Pocahontas- eh, I mean Satinka, a Native American spirit who does something rather nasty - digging twigs…

  • City of Ember 2008

    ★½ Watched 08 Jun, 2013

    It reminds me of a young adult book I once read called Across The Universe. Except Across The Universe takes place in space instead of the center of the earth.
    After struggling my way through Across The Universe, which turned out to be pretty hard to finish, I thought to myself that the idea seemed pretty awesome, but the execution and writing were downright terrible.
    City of Ember doesn't possess any good or original ideas. The plot is awful and the acting hurts. It's unbelievable that I found a story so similar, but impossibly worse than Across The Universe.

  • Playback 2012

    ★½ Watched 05 Jun, 2013 4

    Every time I see Christian Slater on the screen, I'm reminded of how much I actually like him, quickly followed by the realisation of how absolutely shit his films normally are.
    Playback is no exception.
    It's hard to figure out what exactly makes this movie a stupid mess. We have painful acting from a bunch of annoying teenagers, we have references to Scream and The Ring, and if you thought this film couldn't get more self-aware, they go and throw…

  • Dredd 2012

    ★★★½ Watched 04 Jun, 2013 8

    I feel: embarrassed, ashamed, foolish, stupid, abashed, crestfallen, humbled, regretful, and sheepish.

    I belittled Dredd even before watching it. I shamed it. I called it yet ANOTHER stupid comic book flick. I swore. I name-called. I promised myself never to watch it.

    But I did watch it.

    And I liked it.

    A lot.

    Watching the trailer to Dredd didn't get me excited back then, and when I watch it again after the film, it still looks boring.
    So I won't…