RSS feed for Heromoder
  • The Craft

    The Craft

    I think what frustrated me the most about this film was that it had so much potential, but it just went down the really obvious path. I'd love to see a remake, actually - if they improve on the flaws of the original, of course.

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★★

    A fine way to start out my film season, The Imitation Game goes beyond a simple historical retelling, becoming an inspirational biopic of the genius Alan Turing, often noted as the man who led the team that ended World War II early, and saved approximately 14 million lives. The film plays out multiple threads of Turing’s life, all of them relevant and equally absorbing. Cumberbatch is typically brilliant as the closeted homosexual mathematician, and Knightley shines as Joan Clarke, a determined young woman with a knack for numbers herself. Tense, moving and ultimately triumphant, The Imitation Game is well worth a look in.

  • Birdman

    Birdman

    ★★★★

    Where to begin with this highly original comedy? Michael Keaton gives a brilliant and varied performance as Riggan Thomson, a washed-up movie star directing, writing and starring in a play, with the hopes of shedding the one-role image that haunts him – Birdman. Yes, he played a superhero in a movie franchise and its left him bitter. Edward Norton shines as a method actor with a penchant for truth. Emma Stone is also exceptional in her most emotion-charged role yet.…

  • Wild

    Wild

    ★★★½

    What could seriously have been an extremely boring film turns out to be a confronting and ultimately redemptive portrait of an average woman trying to make amends for the mistakes she has made. After a downward spiral prompted by the death of her mother, Cheryl Strayed decides to hike the Pacific Crest Trail, a walk that is notoriously difficult for first-time hikers. Reece Witherspoon gives an emotional performance as Strayed, while Laura Dern shines as Strayed’s eccentric mother. Dallas Buyer’s…

  • Geography Club

    Geography Club

    ½

    This has got to be the worst film of all time. A horrid adaptation of rather horrid source material.

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

    What is essentially an extended action sequence, Peter Jackson's final Middle Earth effort is anything but good. Almost obnoxious in scale, this film (and trilogy) stands alone in the shadows of the original Lord of the Rings trilogy. I have never been surer that The Hobbit should never have been made into more than one film. Disappointing.

  • Prometheus

    Prometheus

    ★★★

    Not as enjoyable as I'd hoped. The performances were good; I just didn't really care about the cause, if you will. Didn't really inspire any viewing of Alien either.

  • Her

    Her

    ★★★★½

    What an extraordinary film. The concept alone is mind-boggling, yet brilliant. This film could not have succeeded without the weighty performance by Joaquin Phoenix, and Scarlett Johansson’s Samantha is something magical. I don’t think I felt anything was far-fetched or unbelievable, and that is not only testament to Spike Jones’ direction, but his writing as well. Utterly original.

  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

    The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

    ★★★½

    This wasn't bad, not as good as the first instalment (again). Lisbeth's makeover is kick-arse, though.

  • The Girl Who Played with Fire

    The Girl Who Played with Fire

    ★★★½

    Not as good as the first instalment, but a fine effort visually.

  • Love & Other Drugs

    Love & Other Drugs

    ★★★

    Postives: good acting, interesting story. Negatives: didn't really care about anyone :/

  • August: Osage County

    August: Osage County

    ★★★½

    Saw this for Benedict Cumberbatch (of course). Not bad, if a little long. Streep is fantastic, as usual.