RSS feed for Miguel
  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Watched 25 Apr, 2012

    Joss Whedon hit absolutely all the right notes. The Avengers is up there with the The Dark Knight at the pinnacle of comic book adaptations.

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Added

    Still speechless. Will try to collect right words to describe feeling after watching one or two more times.

    08/03/2012
    We did a review of the film on our comic book podcast Tres Komikeros.

    If you have about an hour to spare, you can check it out here:
    treskomikeros.com/2012/07/25/tk-110-the-dark-knight-rises/

    I still haven't settled on a written review, and probably won't until I've seen it at least once more.

  • Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched 12 Aug, 2012

    Just so cool. A visual and stylistic masterpiece.

  • Drive 2011

    ★★★★★ Added

    My favorite film of 2011

  • Prometheus 2012

    ★★★½ Watched 26 Jun, 2012

    The film is greater than the sum of its parts, despite many of its parts being terribly weak.

    Prometheus is visually stunning. The opening sequence is absolutely gorgeous and Ridley Scott pulls off some truly amazing set pieces. I only saw the regular 2D version, but I hear that the 3D is very well executed also.

    Once again, Michael Fassbender gives us another unforgettable performance, this time as the android David, whose ambiguous motivations propel most of the plot.

    The…

  • 21 Jump Street 2012

    ★★★★ Watched 13 Jun, 2012

    Okay, I heard that this film got pretty good reviews and that it's really funny, but I still went into it expecting to be disappointed. Boy, was I wrong. This was TONS of fun. I was grinning like an asshole all throughout. I was never a big fan of Channing Tatum before but he was the biggest surprise for me. Who knew he was this effective in comedy? Great comedy, smart action, and more than a few surprises. Loved it!

  • Casablanca 1942

    ★★★★★ Rewatched 05 Apr, 2012

    Still holds up.

  • John Carter 2012

    ★★★ Watched 26 Jun, 2012

    Deeply flawed. Lots of fun.

  • Warrior 2011

    ★★★★½ Watched 25 Mar, 2012

    Gives MMA a strong cinematic mythology. Warrior neither judges nor glamorizes the sport, but focuses strongly on character. Backed by superb performances from Nolte and Hardy, and a bravado perfomance from Joel Edgerton as the struggling high school physics teacher who decides to reenter the cage. A story of redemption, forgiveness, and the competitive soul, Warrior is the modern-day Rocky.

  • Evil Dead 2013

    ★★★★ Watched 23 Apr, 2013

    So. Much. FUN!

  • Martha Marcy May Marlene 2011

    ★★★★½ Watched 18 Mar, 2012

    It's a wonder how great Elizabeth Olsen's performance in this movie is and how it wasn't nominated for an Academy Award.

  • The Woman in Black 2012

    ★★★ Watched 26 Mar, 2012

    Classic haunted house flick. Nothing new or groundbreaking but it boasts a perfectly creepy atmosphere with a solid performance from Radcliffe. Definitely worth checking out for horror fans.