RSS feed for iambags
  • Man of Steel 2013

    ★★½ Added

    Messy, but itinerant emotional associativity a plus. Problem: tactility of effects not matched by emotional wallop

  • Django Unchained 2012

    ★★★ Added

    Fitfully linear, gleeful while it Waltzes, but galloping first hour handicapped down to enervating Candyland canter

  • Zero Dark Thirty 2012

    ★★★★ Added

    Precisely-realized Mann-ly procedural, duty icily gazumped by ambiguous motivations. Heart-pounding, non-triumphalist.

  • Chained 2012

    ★★ Added

    Remorseless grimness lifted by committed performances, but thematic concerns only partially served by storyline twists

  • V/H/S 2012

    ★★½ Added

    Gripes about ‘VHS’ aspect aside, a portmanteau of efficient – if strikingly bland - found footage stories; Skype-ological 4th chapter pick of the bunch

  • Upstream Color 2013

    ★★★★½ Added

    Graceful serenity found in the wake of corporeal trauma. Dizzying disorientation gives way to rapt, unabashed sensuality

  • Seven Psychopaths 2012

    ★★ Added

    Staid, sophomoric meta-ness wearisome, causing gags to fall flat. Outer narrative shell dull cf scripts-within-script

  • Amour 2012

    ★★★★ Added

    Humanity, and Haneke, stripped bare. Unfliching, insidiously horrifying, unimpeachably performed, though restraint borders on passivity

  • Elena 2011

    ★★★★½ Added

    Pulsating, fastidious ice-cold noir & dissection of Russian society, elegantly camouflaged beneath surface of glacial mundanity

  • Evil Dead 2013

    ★★ Added

    A Charmless Experience in Gruelling Intertextuality. Setup wilts under limp characterization, jumps too often perfunctory

  • In the House 2012

    ★★★★ Added

    Playful yet gripping, poking at liberal earnestness while examining authorship, voyeurism & our need for narrati..(à suivre)

  • 21 Jump Street 2012

    ★★★★ Added

    Amiability marred by misplaced crassness, but smart & witty throughout, reflexively subverting teen movie tropes with aplomb