RSS feed for Jordan
  • Django Unchained

    Django Unchained 2012

    ★★★★★ Watched 24 Jan, 2013

    8 for 8

    Tarantino does it again.

  • Django Unchained

    Django Unchained 2012

    ★★★★★ Rewatched 31 Jan, 2013

    Tarantino flawlessly pulls off an Aussie Accent. Can he not do anything?

  • Gravity

    Gravity 2013

    ★★★★★ Watched 03 Oct, 2013 1

    HNNNNNNNNGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction 1994

    ★★★★★ Rewatched 15 May, 2013

    Goddamn I love this movie. I struggle to believe this is a 2 and a half hour movie. It feels like an hour at most.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction 1994

    ★★★★★ Rewatched 05 Aug, 2012 1

    The first time I saw this I was expecting an action film and the incredible dialogue washed over me and I was disappointed. I was 13. The second time I watched this I immediately loved the dialogue and characters and loved it. I was 19. Now I am 20 and just re watched this and now it may be in my top 5 of all time. This movie is just about perfect. Tarantino I love you.

  • Drive

    Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched 05 Apr, 2013 1

    Whilst I believe 2012 to be the best year in movies of the last 4 or so years, No movie released in that time period comes close to matching the levels of greatness that Drive has. An instant classic that will still be talked about in 50 years!

  • The Avengers

    The Avengers 2012

    ★★★★★ Rewatched 15 Oct, 2012

    All my life I waited for this movie, and it exceeded every expectation I had for it.

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Watched 20 Jul, 2012 2

    The Dark Knight Rises reminds me why I love movies so much. The way a movie can captivate you and transport you to another world for two hours is something that I cherish whenever I watch a great film. And holy jebus THIS IS A GREAT FILM!!!

    Im sure everyone knows the plot synopsis by now so I'll spare you the details. First of all the acting is amazing. Christian Bale gives his best performance in the trilogy playing a…

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Rewatched 26 Jul, 2012

    We were in this together, and then you were gone. Now this evil... rises. The Batman has to come back. - Commisoner Gordon

    Just as good the second time around. Also I believe if classics such as jaws and Empire Strikes Back were released today, internet reviewers would tear them to pieces

    Empire: OMG Vader is Luke's father!! Worst twist EVAR1!!!
    Jaws: The shark looks soooo fake How can anyone be afraid of this?!

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Watched 06 Jan, 2013

    LOVE IT

  • The Shining

    The Shining 1980

    ★★★★★ Rewatched 31 Aug, 2013

    Cinematic Perfection.

  • The Shining

    The Shining 1980

    ★★★★★ Rewatched 27 Feb, 2013 2

    I love everything about this movie.