RSS feed for iv
  • Zero Dark Thirty 2012

    ★★★★½ Added

    ok, Bigelow likes super badass characters and machine guns, I can tell. I do so. And this movie is all about that. Is a long Homeland chapter without the chin vibrations and the crazy sex stuff. Loved it.

  • Django Unchained 2012

    ★★★ Added

    I'd prefer Michael Kenneth Williams as Django... but WOW Di Caprio, Jackson and Waltz

  • The Master 2012

    ★★★ Added

    I was specting more script-wise, it's basically the history of a free dog, trying to be trained by a man. What I liked most was the use and the sense of colour, and the brightness of all the movie, without using the damn flares

  • End of Watch 2012

    ★★★ Added

    I loved how they love each other.

  • Argo 2012

    ★★★★ Added

    It's way better knowing that it actually happened. 80% of the movie with nerves about to broke, 15% of the movie worried, 5% of the movie laughing. Excellent cast, excellent everything. a movie movie.

  • The Descent 2005

    ★★★ Added

    Just girls on the movie, great landscapes, great illumination inside the caves, pretty good badass revenge.

  • Looper 2012

    ★★ Added

    Pffff

  • Seven Psychopaths 2012

    ★★★★½ Added

    Loved all the meta-funny-buddies things of the film. Martin knows how to choose actors..

  • Chained 2012

    ★★★★ Added

    Vincent d'Onofrio carries all the weight of the movie, and I can't imagine anyone else better than him for the job. Claustrophobic from the beginning to the end; and again, Mrs Lynch proves she knows how to make cinema.

  • Antiviral 2012

    ★½ Added

    I had great expectations on this film, however, the ginger guy overact in a really bad way, it doesn't actually happens anything in the 2:48 h (sooo unnecesary long...), slow rithm, and the most important: stupid end. The images are beautiful in some way, tho, but it's just because of all being white and tiffanys blue, like in pinterest.

  • Modus Anomali 2012

    ½ Added

    B.O.R.I.N.G to death.

  • John Dies at the End 2013

    ★★½ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.