Letterboxd — Your life in film
Sign In
Create Account
Films
Lists
People
Username or Email
Password
Remember me
Reset password
×
Search:
Jamestuddsworth
Profile
Activity
Films
Diary
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Jamestuddsworth
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Rating
Highest First
Lowest First
Release Date
Earliest First
Earliest Last
Film Name
Film Popularity
Film Length
Shortest First
Longest First
For
All time
All time
2013
2012
Show
All ratings
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Jun
2013
18
Klown
Klown
2012
★★★★
Read the review
17
Mama
Mama
2013
★★
Read the review
12
Kon-Tiki
Kon-Tiki
2012
★★★★
Read the review
12
V/H/S/2
V/H/S/2
2013
★★★½
Read the review
08
Only God Forgives
Only God Forgives
2013
★★★★
Read the review
07
Magic Mike
Magic Mike
2012
★★★★½
Read the review
05
Rashomon
Rashomon
1950
★★★★
Read the review
03
Fast Five
Fast Five
2011
★★★★
Read the review
May
2013
21
Speed
Speed
1994
★★★★
Read the review
18
Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)
Jimmy P. (Psychotherapy of a Plains Indian)
2013
★★★½
Read the review
17
The Past
The Past
2013
★★★★
Read the review
16
Return to the Class of Nuke 'Em High
Return to the Class of Nuke 'Em High
2013
★★★★★
Read the review
16
Heli
Heli
2013
★★★½
Read the review
10
Spring Breakers
Spring Breakers
2013
★★★★½
Read the review
08
Varg Veum - The Writing On The Wall
Varg Veum - The Writing On The Wall
2010
Read the review
08
Indiana Jones and the Last Crusade
Indiana Jones and the Last Crusade
1989
★★★★★
Read the review
06
La Haine
La Haine
1995
★★★★★
Read the review
05
The New World
The New World
2005
★★★★★
Read the review
03
The Tree of Life
The Tree of Life
2011
★★★★★
Read the review
02
The Drop
The Drop
2012
★★★½
Read the review
02
REM
REM
2010
★★
Read the review
02
Day Dream
Day Dream
2012
★★★
Read the review
01
The shadows stayed behind
The shadows stayed behind
2011
★★
Read the review
01
Dark Days
Dark Days
2012
★★★
Read the review
01
Hotel, Hunter, Prey
Hotel, Hunter, Prey
2012
★★
Read the review
01
Regret
Regret
2011
★★½
Read the review
01
Nightmare
Nightmare
2010
★★★
Read the review
01
Dinner
Dinner
2012
★★½
Read the review
Apr
2013
30
Act Da Fool
Act Da Fool
2010
★★★
Read the review
29
Love Birds
Love Birds
2013
★½
Read the review
29
Snowballs
Snowballs
2011
★★★★
Read the review
28
The Hobbit: An Unexpected Journey
The Hobbit: An Unexpected Journey
2012
★★★★
Read the review
27
Alicia
Alicia
1994
★★★½
Read the review
23
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the…
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons
1973
★★★★
Read the review
20
Happiness
Happiness
1998
★★★★★
Read the review
15
Coyote Ugly
Coyote Ugly
2000
★★★
Read the review
14
Young People Fucking
Young People Fucking
2008
★★★½
Read the review
13
Mindless
Mindless
2013
★★★½
Read the review
09
In the Mouth of Madness
In the Mouth of Madness
1994
★★★★½
Read the review
06
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
1972
★★★★
Read the review
05
6 Days to Air: The Making of South…
6 Days to Air: The Making of South Park
2011
★★★★
Read the review
05
Shallow Hal
Shallow Hal
2001
★★★½
Read the review
04
Sinister
Sinister
2012
★★★½
Read the review
04
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
1972
★★★★½
Read the review
02
Womb
Womb
2010
★★★
Read the review
Mar
2013
28
Wisdom Teeth
Wisdom Teeth
2010
★★★★½
Read the review
28
Billy's Balloon
Billy's Balloon
1998
★★★★
Read the review
28
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
2011
★★★½
Read the review
28
The Sitter
The Sitter
2011
★★★
Read the review
27
Identity Thief
Identity Thief
2013
★★½
Read the review
Newer
Older
1
2
3
…
6