RSS feed for Jamestuddsworth
  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Watched 25 Apr, 2012 4

    It was indescribably nice to be able to sit back and just enjoy a clever, suspenseful, slowly-building story that satisfied in the way it tackled the introduction of a very wide cast of different personalities. And with an ever-growing team of superheroes gathered, a certain chemistry between the different Avengers starts to grow. Subtleties within the story were established and the development of the different heroes was thoughtfully being played out.

    I'm not saying that this movie is all about…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★½ Watched 31 Jul, 2012

    Fuck you.

  • Drive 2011

    ★★★★★ Added 1

    The best film about a retard since Forrest Gump.

  • Looper 2012

    ★★★½ Watched 15 Feb, 2013 1

    It's a shame that this wasn't top notch, because the director IS very talented. And there's nothing really WRONG with the movie either, as far as I'm concerned, it's just the sad fact that it doesn't live up to it's full potential and didn't really leave much of an impression on me, save for the odd scene that really stood out.

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★ Watched 12 Jan, 2013 2

    I'm glad Jennifer Lawrence didn't die of a hemorrhage at the end. That would have been totally fucked up.

  • Prometheus 2012

    ★★★ Watched 24 Jun, 2012

    Hey, fellas. Ridley Scott just directed a sci-fi movie that looks a lot like Alien! Check it out if you want to see what's basically a remake with new ideas and some philosophical questions added to make Scott feel less nervy about making the same movie twice.

  • The Cabin in the Woods 2012

    ★★★½ Watched 30 Aug, 2012 1

    I don't always write long reviews, but when I do.

    They're not about The Cabin in The Woods.

  • The Hunger Games 2012

    ★½ Watched 13 Apr, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Wreck-It Ralph 2012

    ★★★★½ Watched 23 Feb, 2013

    Brilliant.

  • The Perks of Being a Wallflower 2012

    ★★★ Watched 04 Jan, 2013

    If anything, it made me want to read the book.

  • Dredd 2012

    ★★★★ Rewatched 05 Mar, 2013

    I know this did poorly at the box office, but I want a sequel. There's not a punchline to this review, I just really fucking want a sequel so that I can watch it with family, whom I have brutally murdered with an axe and they keep telling me they also would love to watch it.

  • Dredd 2012

    ★★★★½ Watched 12 Jan, 2013

    I just had to re-watch this. It's so fucking awesome!