RSS feed for Jeremy
  • The We and the I 2013

    ★★★ Watched 20 May, 2013

    Gondry is an uncommon filmmaker who understands that naturalism need not be miserablism. For a long stretch, this panoply of teen experience captures the spirit of Renoir. Each character is distinct, yet at the same time partially identified through the community. To a degree, the film seems to be charting the formation of identity, with individuality emerging as a side effect of group interaction. Throughout the film, Gondry makes the most of the most of the contained space and his…

  • Sightseers 2012

    ★★★ Watched 20 May, 2013

    Certainly in line with the tradition of British black comedy, but taken to a blunter, less witty place. “Tainted Love” plays during the credits sequence, and while there are hints that the central couple’s rampage is rooted in class issues or a latent British barbarism (the tourist traps they visit increasingly feel like a project of national misdirection), ultimately motivations appear to lie in the insistence that love must be fiercely protected. Alienation from the world becomes a badge of…

  • Prince of Darkness 1987

    ★★★½ Watched 20 May, 2013

    In many respects, this is ingenious stuff. The imagery is consistently surreal (Cocteau and Dali are given explicit nods), the concept is both original and cerebral, it features one of Carpenter's best scores, and the use of anamorphic lenses renders a large number of compositions almost subconsciously unsettling. Unfortunately, after a brilliant set up, the film flounders. It not only runs out of imagination, trading both physics and metaphysics for zombie action, but even as a Carpenter-style drama of a…

  • The Great Gatsby 2013

    ★★★½ Watched 11 May, 2013

    Luhrmann’s lack of taste becomes something of an asset, allowing him to create a first act here that's as shallow and misplaced as Gatsby’s delusion. DiCaprio’s is a top-notch performance (it’s a shame that only Elizabeth Debicki also registers). At least Baz is self-conscious... the last hour considerably clamps down on the literal fireworks. "Bad" usually wins out over "Dull" in my book...

    66/100

  • Leviathan 2013

    ★★★★ Watched 10 May, 2013

    The film seems to be charting out the actual experience of labor, although the fact that it's shot much like a horror film seems to somewhat disconnect our experience of watching from the workers' desensitized experience of doing. Repetition is crucial, as it even threatens to turn the many unprecedented moments of visual wonder on display here into mundane routine. Which way is up again?...

    74/100

  • Contagion 2011

    ★★★★ Watched 09 May, 2013

    Much better than I had thought...

    77/100

  • Beautiful Creatures 2013

    ★★★ Watched 09 Mar, 2013

    LaGravenese classes up what might have been a cheap Twilight knockoff. The focus here is less the mumbo jumbo than on the beguiling chemistry between Ehrenreich and Englert. There are a few too many cliches in play to allow this to be anything great, especially when it comes to the overcooked Southern atmosphere, but this is a nice little movie. The last few minutes are particularly lovely. The last shot portends a sequel, but thankfully this was a box-office bomb and we're left with open-ended poetry instead.

    53/100

  • Stoker 2013

    ★★★ Watched 08 Mar, 2013

    Park’s channeling Shadow of a Doubt here, and doing a reasonably good job of it. It doesn’t help matters that that’s not a particular favorite of mine, nor does it help that this film’s script generates suspense largely through pointless obfuscation. Still, as Hitchcock homages go, this is more imaginative than most. Park uses his actors well, as props. Much of the time while watching this I couldn’t tell if Park has terrible taste or if he was intentionally being campy.

    56/100

  • Identity Thief 2013

    ★½ Watched 05 Mar, 2013

    Let's set aside the stolen identities here for a second. The sheer amount of schizophrenia that would be required for me to empathize with McCarthy's remarkably self-centered sociopath is beyond belief. There is a strong central concept here. This film cannot capitalize on it in the least.

    28/100

  • The Last Exorcism Part II 2013

    ★★½ Watched 02 Mar, 2013

    This sequel isn’t terrible by any means, but it’s badly misconceived. It discards not only the mockumentary approach that drove the first film, but also shifts Ashley Bell, the original’s greatest asset by far, into a more conventional victim role. The results are uninspiring and all-too predictable. That being said, hopefully this won’t be the last exorcism. I’d happily watch a third entry in this series, as this film’s cliffhanger suggests it would put Bell back in the scenery-chewing mode she excels at.

    47/100

  • Dark Skies 2013

    ★★★ Watched 24 Feb, 2013

    Spielberg's influence is thick here. Although the subject matter suggests we're in Close Encounters territory, don't be fooled. This is a virtual remake of Poltergeist with aliens swapped in for the ghosts, and it's far more effective in aping that classic than it has any right to be. I found stretches of this slow-burner deeply unsettling... far more than I expected for a PG-13-rated horror film. I suspect I'm underrating it.

    56/100

  • No 2012

    ★★★ Watched 22 Feb, 2013

    I'm all for technical verisimilitude, but the sub VHS look of this thing gave me a headache in the theater. Almost assuredly it will benefit from being seen on a television. The dismal look enables seamless integration of documentary footage, but at a high aesthetic cost. That aside, this didn't do a lot for me. Politically, it feels so prescribed from the get-go that there's nothing surprising at all in its attitudes toward defanged leftism. More than the election it…