RSS feed for Jane
  • Warm Bodies 2013

    ★★★★ Watched 10 Feb, 2013

    Dynamite soundtrack!
    Hysterical zombie voice-over!
    A romance that isn't Twilight icky!

  • Ruby Sparks 2012

    ★★★½ Watched 07 Feb, 2013

    Impressive first script by Zoe Kazan. The excellent chemistry between real-life couple Kazan and Dano make this easy to watch. Though a rom-com, it is also a cautionary tale.

  • Pitch Perfect 2012

    ★★★½ Watched 05 Feb, 2013

    This had no business being as as enjoyable as it was. Anna Kendricks carries this movie - she is charming. The songs are all sung in the context of part of competitions or practices. No one breaks into song a'la Glee, which is refreshing. (I could have done without all the barf.)

  • Amour 2012

    ★★ Watched 13 Jan, 2013

    I am afraid I can not recommend this film.

    The performances are good for what they are but the script is empty. Emmanuella Riva is very convincing as a stroke victim (although I was confused as to why her speech was unaffected after her initial stroke that severely affected the right side of her body.)

    But where was the "Amour" in this film? It was all so detached and emotional cold. There was too little tenderness between husband and wife; daughter and parents. Having recently dealt with similar situations in my life this felt unrealistic and like an big arthouse-film wank.

  • Oslo, August 31st 2011

    ★★★★ Watched 11 Jan, 2013

    It is a bright late summer day in Oslo as we following recovering addict, Anders, around the city where he tries to reconnect with old friends and his family and find his place in the world.
    A haunting, quiet film.

  • Iron Sky 2012

    ★★ Watched 11 Jan, 2013

    Impressive special effects, but with wooden acting and jokes that fall flat. It quickly becomes boring.

  • Bernie 2012

    ★★★ Watched 02 Jan, 2013

    Jack Black's performance is like nothing he has done before. For any Jack Black fan this is a 'must see'.

    On top of that it is an amusing little film - a black comedy, but never mean spirited. Looses steam in the third act.

  • People of a Feather 2012

    ★★★★ Watched 01 Apr, 2012

    A biologist turned documentary film maker, Joel Heath, has made a beautiful fascinating film about the Inuit people who co-exist and depend upon the eider ducks in the Belcher Islands in Hudson Bay, Canada.

    Part natural history documentary, part ethnographic documentary and part environmental documentary, the film came about after Heath spent several winters in the community studying the eider ducks.

    In the film Heath has captured stunning time lapse photography of this arctic landscape and spectacular underwater film of…

  • The Hunt 2013

    ★★★★½ Watched 29 Sep, 2012

    Mad Mikkelsen give an incredible, brilliant performance as a teacher falsely accused of child molestation.

  • Key of Life 2012

    ★★★★½ Watched 29 Sep, 2012

    A charming comedy of mistaken identity with great performances. Well worth seeking out.

  • Prometheus 2012

    ★★★★ Rewatched 23 Jun, 2012

    Upon a second viewing I am increasing the rating.
    I watched it in 3-D IMAX and it is even more stunning as it gives the film more visual depth - truly beautiful!

    Also didn't purposefully pick out all the nods to the previous Alien film and just took this as a stand-alone film and it worked better for me.

  • Galaxy Quest 1999

    ★★★★★ Rewatched 17 Jul, 2012

    The cast and script are perfect. This is a family favorite.