RSS feed for Josh
  • Yellowstone 3 Autumn

    ★★★★½ Watched 12 Apr, 2013

    The BBC Yellowstone series is rounded off in riveting style with the last episode, Autumn. Whilst watching this series, I wondered why they hadn’t A) chosen to do four episodes, one for each season and B) start with spring and head through to winter. However, on reflection the order that the BBC opted for does work remarkably well.

    This entry is likely the best of the trio, if only because it introduces and examines the human element too. Of course,…

  • Yellowstone 2 Summer

    ★★★★½ Watched 11 Apr, 2013

    The second episode in the Yellowstone series, this is equally as good as the first, if not better. As expected this one is a bit more diverse; you’ve got the happy spring/summer time, all babies and calves and puppies and shit being born all over the place, then you’ve got that hard grind toward autumn when the mama’s and their babies can’t find any food. Everything that worked so well before is just as good here, with the rebirth of…

  • Yellowstone 1 Winter

    ★★★★½ Watched 11 Apr, 2013

    So I was flicking through Netflix, as you do; casually looking for films to occupy the day when you’re a university student with the entire day off, and being too much of a lazy ass to actually do any work. I decided to go for something in the TV section, but instead of catching up on Breaking Bad or Dexter like I should, I opted for a documentary on Yellowstone.

    Simply titled Yellowstone, this BBC production is split into three…

  • Spring Breakers 2013

    ★★★★ Watched 10 Apr, 2013

    “You're my mother fuckin' soul-mates.”
    -Alien (James Franco)

    Spring Breakers; The American Dream becomes the American Neon-Nightmare in this coming of age tale gone horribly wrong. Schlocky, erratic and oh so hellish, the latest film from distinctive director Harmony Korine is something of a wonder to this here film fanatic.

    I saw a trailer for an old documentary the day before watching this, which focussed on those aptly titled ‘Midnight Movies’ they had back in the day – trashy pictures…

  • The Delta Force 1986

    ★★★ Rewatched 17 Mar, 2013

    “Sleep tight, sucker.”
    -Maj. Scott McCoy (Chuck Norris)

    Today, Sunday 17th March 2013, was set to be just another day. Just another typical, lazy Sunday. But today wasn’t an ordinary Sunday. It’ll all started this morning, when I finally decided to get my lazy ass up. As I laboriously slithered out of bed at precisely 10.51AM, I realised two things. The first was that there was no fucking milk in the house for my breakfast, and the second was that…

  • The Lord of the Rings: The Two Towers 2002

    ★★★★½ Rewatched 05 Mar, 2013

    “Let this be the hour when we draw swords together. Fell deeds awake. Now for wrath, now for ruin, and the red dawn. Forth, Eorlingas!”
    -Theoden (Bernard Hill)

    Part 4 of the Middle-Earth Odyssey.

    As Frodo and Sam formally ventured forth into Mordor and the trio of lovable rouges that is Aragorn, Legolas and Gimli set off to chase down the Hobbits Boromir misplaced, so too had our second quest into the land of Middle-Earth officially begun. As anyone who…

  • Texas Chainsaw 3D 2013

    ★★ Watched 03 Mar, 2013

    “Do your thing, cuz!”
    -Heather Miller (Alexandra Daddario)

    Ahoodehaha, yes I watched this movie. Why? Why did I watch it? Why on earth did I watch it when I could already tell it was going to be complete and utter garbage? I don’t know. I supposed it lived up to its terrible reputation at the very least.

    This film raises a lot of questions, actually. Like, for example, how could this franchise sink any lower than it already had in…

  • Mama 2013

    ★★★½ Watched 25 Feb, 2013

    “A ghost is an emotion bent out of shape, condemned to repeat itself time and time again.”
    -Dr. Dreyfuss’ Secretary (Elva Mai Hoover)

    Being such a massive fan of the horror genre, I’d wager years and years of subtle erosion has slowly but surely desensitised me to most instances of the genre on-screen; they certainly don’t have as much effect as they once did. However, one film that does have the ability to unsettle me, no matter how many times…

  • Stoker 2013

    ★★★★ Watched 01 Mar, 2013

    “You know, I've often wondered why it is we have children... and the conclusion I've come to is: we want someone to get it right this time. But not me. Personally speaking, I can't wait to watch life tear you apart.”
    -Evelyn Stoker (Nicole Kidman)

    Stoker is undoubtedly a Chan-wook Park film. Being a massive fan of South Korea’s arguably most prolific director of all time, it’s fair to say I was anticipating his English-language debut Stoker with bated breath,…

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001

    ★★★★★ Rewatched 01 Mar, 2013 8

    “It is a strange fate that we should suffer so much fear and doubt over so small a thing. Such a little thing.”
    -Boromir (Sean Bean)

    FOREWORD: The entirety of this past couple of months have been lost on me. I can’t actually believe it’s already several months into 2013. Between the aftermath of Christmas, two new little terrors at home and a short stint in hospital, January and February have well and truly flown by me and I’ve literally…

  • The Lord of the Rings 1978

    ★★★★ Rewatched 30 Dec, 2012

    “You are the one who has the Ring now.”
    -Gandalf the Grey (William Squire (Voice))

    Part 2 of the Middle-Earth Odyssey.

    It’s difficult for me to separate my childhood love and enthusiasm for this version of Tolkien’s immortal series of sprawling epic novels and its sincere quality, having grown up with it (alongside Jackson’s adaptations too, of course).

    Directed by Ralph Bakshi, this retelling of The Lord of the Rings is a faithful adaptation of the books and an enjoyable…

  • Dredd 2012

    ★★★½ Watched 29 Dec, 2012

    “In case you have forgotten, this block operates under the same rules as the rest of the city. Ma-Ma is not the law... I am the law.”
    -Judge Dredd (Karl Urban)

    A film is a film. A film adaptation, not matter from which source material it is derived, should succeed predominantly as a film above all else. The Lord of the Rings, adapted from Tolkien’s novels, works as a standalone series of film. Sin City, from the comic series of…