RSS feed for JuX
  • Pitch Perfect 2012

    ★★★★ Watched 05 Dec, 2012

    I went into this knowing nothing besides it being a film about singing. And I was thoroughly entertained the whole way through. It was Cliche-ridden and basically seemed like Bring It On with song. So it did not take itself seriously and that is what was so great about it. Rebel Wilson's character Fat Amy is the most hilarious and in typical Rebel Wilson fashion was loud and unforgiving. Anna Kendrick was a great lead and I am loving her…

  • Never Back Down 2008

    ★★½ Watched 05 Dec, 2012

    So we have an above average looking cast because that is what American schools are like. And an underground Fight Club for the rich kids who have nothing else to do. Combine that with a hot, blonde chick put in there for no reason and you have Never Back Down.

    And it WASN'T terrible. The story is subpar and cliche but the fight sequences and montages are entertaining. The MMA fighting is shown well enough for a film, which usually…

  • Final Fantasy VII: Advent Children 2006

    ★★★★ Rewatched 03 Dec, 2012

    Final Fantasy VII F**K YEAH! Great movie. Watched it in English so I had to sit through some poor voice acting, but that is ok. Epic action sequences although the bunch of fade to blacks hurt the flow. Regardless of the flaws I enjoy it thoroughly every time and am extremely glad I just purchased the Bluray.

  • Room in Rome 2010

    ★½ Watched 03 Dec, 2012

    December Challenge Day 3: Film #4

    Room in Rome was subpar. The plot was mostly non-existant and half of the dialogue was not truthful and in the end somewhat pointless. The gimmick of two beautiful women being naked 95% of the time wore off quickly and the boredom kicked in soon after. Nothing I have watched recently, not even Valhalla Rising from yesterday, has given me the urge to give up and stop the film like Room In Rome did. But I stuck to it and finished this boring film. One positive was the soundtrack, even i they did utilize "Loving Strangers" a bit much.

  • Premium Rush 2012

    ★★★½ Watched 02 Dec, 2012

    I thoroughly enjoyed this film. My man-crush for JGL continues and my respect for bike messengers has increased substantially. Premium Rush is action packed and is a film that takes itself lightly. There is humor throughout, especially with the patrolling bike officer and his inferior biking skill. I did not think that a film about bike messengers would be this entertaining. I just enjoyed it immensely and would like to see more films in the same vain. So if you…

  • Zack and Miri Make a Porno 2008

    ★★★½ Rewatched 02 Dec, 2012

    Crude and adult humor at it's finest. Those who are fans of Kevin Smith, as I am, will appreciate the comedy from the ensemble cast of some hugely entertaining comedic actors. Kevin Smith brings back some of his mainstays in Jason Mewes and Jeff Anderson along with a range of actors new to Kevin Smith's films. And they fit in perfectly. If you can let loose and enjoy the type of humor present, Zack and Miri Make a Porno will…

  • Valhalla Rising 2010

    ★½ Watched 02 Dec, 2012

    Valhalla Rising has to be one of the most lackluster films I have ever seen. Even the 5.9 that it has on IMDB is an overrating. The lack of dialogue really got to me with this film and made it a very boring affair. The visuals could not make up for it and were not even that good themselves. It could have been much better if the characters were explored more and had a more important role in the film.…

  • The Day 2012

    ★★ Watched 18 Nov, 2012

    The post-apocalyptic, low contrast colours really got to me and was a bit off putting. Wasn't expecting much due to what WWE Studios have released in the past and it was about what I expected. I would have though Monaghan would have had a larger role, being the first credited actor. The others were somewhat intriguing but I felt their history should have been explored more. It was not a good film by any means and does not even rank on my go-to list for "switch off your brain" films. Probably wont watch it again.

  • Basic Instinct 1992

    ★★★★ Watched 26 May, 2012

    Great psychological thriller. The ending was kind of obvious, although there was some lingering doubt. It's a shame that this films claim to fame is the crotch shot because it really is an entertaining and well developed film.

  • John Carter 2012

    ★★★ Rewatched 25 May, 2012

    A second viewing makes me realize it drags on more than I remember. -1/2 a star.

  • The Wind That Shakes The Barley 2006

    ★★★ Watched 23 May, 2012

    This is my first viewing of this film. And it is for the Letterboxd film festival. I was a bit weary and put off watching it because it just didn't seem to interest me. I had no knowledge of the events that occurred, so I went in slightly confused for the first 20minutes or so until they explained what was going on. During the first 20 minutes there was a fair amount of inaudible dialog that was drowned out by…

  • Men in Black 1997

    ★★★★ Rewatched 22 May, 2012

    Will Smith at his most hilarious. The best of the duo, the actors and the film. Watched anticipating MIB3, and it has aged very well over the past 15 years. As good as I remember.