RSS feed for JuX
  • Galaxy Quest 1999

    ★★★★ Rewatched 21 May, 2012

    I only watched this for the first time within the past couple of years. And after watching it, I begin to wonder why nobody ever told me how good it is.

  • John Carter 2012

    ★★★½ Watched 21 May, 2012

    Thoroughly enjoyed it. Even if it was cheesy as fuck. Was about what I expected. Which was decent but not a film classic.

  • Snatch 2000

    ★★★★ Rewatched 17 May, 2012

    Guy Ritchie at his finest.

  • Kick-Ass 2010

    ★★★★ Rewatched 16 May, 2012

    A movie about a superhero IRL. Except it's blown out of proportion and turns into a hilarious action packed ride. Oh, and an eleven year old says C**T.

  • Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977

    ★★★★ Rewatched 16 May, 2012

    Long time ago(35years) in a galaxy very very close...Excellence

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ★★★★ Rewatched 16 May, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002

    ★★½ Rewatched 15 May, 2012

    The worst of the Star Wars saga. So much stuff brings it down. Still enjoyable if you are a fan of Star Wars. A TRUE fan.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999

    ★★★½ Rewatched 14 May, 2012

    An extremely enjoyable film. Sure it has its flaws, that the internet is just so, SO eager to point out. But fuck them. I enjoy the hell out of it every time i watch.

  • Haywire 2012

    ★½ Watched 10 May, 2012

    An sub par film. The no music during fight scenes and minimal background noise is odd and does take away from the movie, in my opinion. Was expecting more action than I got. And the little action there was, wasn't very good.

  • Super High Me 2007

    ★★★ Watched 08 May, 2012

    Has some funny moments. Not the best doco from an informational point as he does tests such as a test to see if he is psychic when high. An enjoyable doco nonetheless. Good if you are an advocate for legalization as it provides proof, although in a single person, that marijuana doesn't have the lasting effects to the extent that the government has been trying to popularize.

  • American Beauty 1999

    ★★★★½ Rewatched 08 May, 2012

    I studied this in High School, and watching it that many times and analyzing every scene as well as the symbolism and other intricacies of the film probably should have made me begin to hate it. But it hasn't. The film is definitely an A+ and the things mentioned previously just help to seal the deal for me. I put this in my favourite films list within my profile. And with good reason. With the

    Lester Burnham character, played outstandingly…

  • This Means War 2012

    ★★★ Watched 06 May, 2012

    I went in expecting a sub-par romcom with some good action. What I got was an entertaining romcom with little action, but some decent comedy and character interactions. The acting isn't the best. But the movie does follow your usual Romantic Comedy archetype and succeeds in doing so. Only watch it if you can find a lot of RomComs entertaining. Oh. And Reese Witherspoon looks as sexy in this as I can recall.