RSS feed for Sergejs
  • Django Unchained 2012

    ★★★★½ Rewatched 17 Jan, 2013

    2nd time it's even better than the first time - characters feel grander, dialogues feel funnier, OST feels cooler. Might even be my favourite Tarantino movie to date (or sharing throne with Pulp Fiction and Kill Bills).

  • The Avengers 2012

    ★★★★½ Watched 01 May, 2012

    Fantastic movie, and mainly because it does fulfill the enormous expectations it's carrying on it's shoulders - great job, Joss, and 2nd one this year at that!

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★ Watched 20 Jul, 2012 2

    Great movie and fitting end to Nolan's Bat-trilogy, but the movie has flaws and not minor. Still, that's a topic for an interesting discussions...

  • Drive 2011

    ★★★★ Rewatched 02 Apr, 2012

    Compelling and engaging even on 2nd viewing, the movie boasts great cast, direction, cinematography and soundtrack, while creating modern/timeless image of Los Angeles. Still, for me it's better observable from the distance, as one of the great cinema masterpieces that don't touch my heart.

  • Skyfall 2012

    ★★★★½ Watched 24 Oct, 2012

    Not to go into spoilers - I just really liked this one, not despite, but because it is so different from others (and then it's really not). Also, this is rare movie where "dark & realistic" are not disadvantages, but compliments.

  • Looper 2012

    ★★★★ Added

    There's a thing with time-travel movies - usually you can easily (or not so) break them, so I won't even try to do it.
    Instead, Rian Johnson crafted a very smart and human story about growing up as a person and a human - and then there's some sci-fi, action and time travel in it. Good!

    ps. Don't be fooled by the trailer, which was probably made by Len Wiseman.

  • Argo 2012

    ★★★★ Watched 08 Nov, 2012

    Another solid entry from Ben Affleck, who continues to surprise as a director - while based on a true story, it's tonally closer to "The Town", slow burn with tense resolution. While I don't know the facts (nor I care about historical accurateness), the movie entertains - both emotionally and intellectually.

  • Prometheus 2012

    ★★★★ Watched 31 May, 2012

    A weird mixture - instead of delivering a new sci-fi messiah, Ridley Scott offers same old (exactly the same, to be fair) formula, heavily covered in sci-fi homage, pointless metaphors and more tentacles than a Guillermo Del Toro movie.

    At heart, a true B-movie in Triple-A shell (perfect 3D, sound, art, CGI... everything) - but I still enjoyed it for what it is!

  • The Cabin in the Woods 2012

    ★★★★½ Watched 12 Apr, 2012

    Fantastic movie - full-blown horror-comedy and deconstruction of the entire genre in one. The less heard about the movie before seeing, the better - so please, just trust the reviews who say that it rocks!

  • Zero Dark Thirty 2012

    ★★★½ Watched 23 Feb, 2013

    While I fully acknowledge the fact that Jessica Chastain is remarkably excellent here (but then where isn't she?), the movie felt just plain exhausting, as the decade-long search for Bin Laden itself - by the time it's finally over, you kind of don't care anymore. If that was their point - there was no need to waste perfectly good movie on it.

  • Life of Pi 2012

    ★★★★ Watched 27 Nov, 2012

    Finally, a movie for the whole family to enjoy (and pay for) - sweet, funny, emotional, positive and even uplifting. Not at all a tearjerker I was expecting (haven't read a book).

    3D is at least "Hugo" level - to be talked about.

  • The Amazing Spider-Man 2012

    ★★★½ Watched 29 Jun, 2012

    Not amazing, but really good Spider-Man movie - the leads are great, the villain is finally The Lizard, the action is predictable and the story is exactly the same as in Raimi's version. 3D is good.

    Liked it as a Spider-Man picture, but didn't love it - as all other Spider-Man movies, to be fair.