Letterboxd — Your life in film
Sign In
Create Account
Films
Lists
People
Username or Email
Password
Remember me
Reset password
×
Search:
Lieve Sonke
Profile
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Lieve
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Rating
Highest First
Lowest First
Release Date
Earliest First
Earliest Last
Film Name
Film Popularity
Film Length
Shortest First
Longest First
For
All time
All time
2013
2012
2011
Show
All ratings
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Feb
2013
10
High Fidelity
High Fidelity
2000
★★
Read the review
01
Flight
Flight
2012
★★★½
Read the review
Jan
2013
05
Deadfall
Deadfall
2012
★
Read the review
Dec
2012
30
The Prestige
The Prestige
2006
★★★
Read the review
29
Lawless
Lawless
2012
★★★
Read the review
22
Life of Pi
Life of Pi
2012
★★★½
Read the review
19
Carnage
Carnage
2011
★★★★★
Read the review
15
The Hobbit: An Unexpected Journey
The Hobbit: An Unexpected Journey
2012
★★★★
Read the review
Nov
2012
30
Green Lantern
Green Lantern
2011
★½
Read the review
29
Apartment 143
Apartment 143
2012
★★
Read the review
27
The Raid: Redemption
The Raid: Redemption
2012
Read the review
27
Savages
Savages
2012
★★½
Read the review
26
The Apparition
The Apparition
2012
½
Read the review
26
50/50
50/50
2011
★★★½
Read the review
25
We Need to Talk About Kevin
We Need to Talk About Kevin
2011
★★★★
Read the review
22
Total Recall
Total Recall
2012
★★★
Read the review
21
Sinister
Sinister
2012
★½
Read the review
17
Ted
Ted
2012
★★
Read the review
16
The Girl with the Dragon Tattoo
The Girl with the Dragon Tattoo
2011
Read the review
15
The Whistleblower
The Whistleblower
2011
★★★★
Read the review
14
The Rum Diary
The Rum Diary
2011
★★★
Read the review
11
Manhunter
Manhunter
1986
★★★½
Read the review
11
The Cabin in the Woods
The Cabin in the Woods
2012
Read the review
10
Every Day
Every Day
2010
Read the review
09
Swooni
Swooni
2011
★★
Read the review
Oct
2012
28
Killer Joe
Killer Joe
2012
★★★
Read the review
27
The Amazing Spider-Man
The Amazing Spider-Man
2012
Read the review
26
Gummo
Gummo
1997
★★★½
Read the review
25
Paranormal Activity 4
Paranormal Activity 4
2012
½
Read the review
Sep
2012
14
170 Hz
170 Hz
2012
★★★★★
Read the review
Jun
2012
30
Melancholia
Melancholia
2011
★★★
Read the review
30
The Basketball Diaries
The Basketball Diaries
1995
★★★★½
Read the review
28
Take Shelter
Take Shelter
2011
★★★★★
Read the review
09
The Hunter
The Hunter
2012
★★★★★
Read the review
08
John Carter
John Carter
2012
½
Read the review
02
Prometheus
Prometheus
2012
★★★★
Read the review
May
2012
30
On the Road
On the Road
2012
★★★★
Read the review
02
The Avengers
The Avengers
2012
★★★½
Read the review
Apr
2012
30
Fight Club
Fight Club
1999
★★★★
Read the review
28
Extremely Loud & Incredibly Close
Extremely Loud & Incredibly Close
2011
★★★★½
Read the review
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol
Mission: Impossible - Ghost Protocol
2011
★★½
Read the review
21
The Exorcism of Emily Rose
The Exorcism of Emily Rose
2005
★★★½
Read the review
14
Crash
Crash
2005
★★★★★
Read the review
14
Big Fish
Big Fish
2003
★★★★
Read the review
09
Happythankyoumoreplease
Happythankyoumoreplease
2010
★★★½
Read the review
02
Rango
Rango
2011
★★★
Read the review
Mar
2012
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
2004
★★★★
Read the review
29
Project X
Project X
2012
Read the review
27
Feed The Fish
Feed The Fish
2011
Read the review
18
Happiness
Happiness
1998
Read the review
Newer
Older
1
2