RSS feed for Lindsay
  • Iron Man 3

    Iron Man 3 2013

    ★★★ Watched 07 Aug, 2013

    meh.

  • Frances Ha

    Frances Ha 2012

    ★★★★ Watched 07 Sep, 2012

    Greta Gerwig charmed me once again.

  • Men in Black 3

    Men in Black 3 2012

    ★★★½ Watched 04 Jun, 2012

    I enjoyed this far more than I expected. Josh Brolin steals the show with his spot-on Tommy Lee Jones performance.

  • Snow White and the Huntsman

    Snow White and the Huntsman 2012

    ★★½ Watched 09 Jun, 2012

    Some fantastic visuals and great work by Charlize Theron and Chris Hemsworth, but a weak (squirm-enducing) performance by leading lady Kristen Stewart holds this film back. To her credit, some of the flaws come from poorly written dialogue, but perhaps a more versatile actress could have made it work. Great special effects to turn well-known actors (including Bob Hoskins, Toby Jones and Nick Frost) into the dwarfs, but wonder why it was necessary to resort to such a gimmick. The true heros of this film are the art directors, who created some fantastically diverse locations.

  • Chi-Raq

    Chi-Raq 2015

    ★★★★★ Watched 17 Mar, 2016

    This is my favourite film of the year so far, and probably my favourite Spike Lee film ever!

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 2011

    Watched 26 Mar, 2012

    Based on the previous instalments of the Twilight series I had very low expectations from this film...but it was still much worse than I ever could have anticipated. Some moments were so cringe-worthy I had to leave the room.
    The worst film of the series so far. Well, maybe not as bad as New Moon...lets call it a tie.

  • The Host

    The Host 2013

    Watched 02 Aug, 2013

    I'd read the book, so I knew what I was getting into...but I really didn't expect it to be THIS bad. How could I have?

  • Friends with Kids

    Friends with Kids 2011

    ★★★ Watched 18 Mar, 2012

    Not as funny as I would expect from a cast like this, but Adam Scott is great and it's overall a cute movie.

  • Burlesque

    Burlesque 2010

    ★★★ Watched 26 Oct, 2012

    Everything I know about filmmaking tells me this movie is terrible (it is) and I should hate it (I didn't). Despite its many flaws this film has good music and Stanley Tucci. I reluctantly loved it.

  • Strictly Ballroom

    Strictly Ballroom 1992

    ★★★★★ Rewatched 28 Oct, 2012 1

    This continues to feel more perfect every time I watch it.

  • The Big Wedding

    The Big Wedding 2013

    ½ Watched 07 Aug, 2013

    Full disclosure: I didn't make it to the end of this movie. I just....couldn't.

  • Death at a Funeral

    Death at a Funeral 2010

    ★★★ Rewatched 07 Jul, 2012

    This is good... just not AS good as the original version.