RSS feed for Jabril
  • Jay Jay the Jet Plane - Jay Jay's Wing Wigglin' Mystery 2007

    ★★★★½ Added

    Pixar's tryna jock on JayJays swag but Planes aint got nothin' on him!

  • Attack of the 60 Foot Centerfolds 1995

    Added

    Best film that can be viewed in full on Youtube, that features women that are taller than 25 ft and was made in 1995!

  • From Justin to Kelly 2003

    Added

    bad. But not in the Micheal Jackson way

  • Car Wash 1976

    ½ Added

    Let's just say there is a reason we know the theme song and not the movie. 0 plot. 0 humor. Why have i seen this twice now?

  • Collateral 2004

    ★★★★ Added

    For the longest time, I got this movie and Taxi ( with Jimmy Fallon and Queen Latifah) mixed up! Glad I took the time today to clear things up.

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★ Added

    Aint no movie like a Chris Nolan movie, cuz a Chris Nolan movie never ( seems to) end!

  • Hollywood Shuffle 1987

    ★★★½ Added

    a great satire about Hollywood! What makes this movie great is that it is still relevant today, which is funny and sad at the same time.

    The overall point of the film is that unless you create and finance your own project, it's always gonna be the same people making decisions about casting, dialogue, characters.... I think this movie addresses my feelings toward a lot of mainstream Hollywood movies today; it's always the same old thing. Mix things up a…

  • Love & Basketball 2000

    ★★★½ Added

    Finally, FINALLY....FINALLY got around to watching this movie after literally YEARS! My sisters love it so I decide to give it a watch-Plus i heard it takes place at USC! ( They should add Bovard, Cromwell Field, and PE gym to the cast list)
    I regret waiting to watch this. It's a good movie-
    solid acting and direction is great. Everything is presented very realistically, though, which is ok, just not really my thing. There are a couple pacing problems but other than that... it's entertaining.
    I appreciate that it's a colorblind movie as well.

  • Barbershop 2002

    ★★★ Added

    I'm black. I'm male. I'm a Trojan. I'm a filmmaker. Just like Tim Story. Watching this movie I can't help but think this could be my fate. But I'm cool with it.... as long as I don't become Tyler Perry.

  • Confessions of a Teenage Drama Queen 2004

    ★★½ Added

    Confessions of a College-aged Goofball.....
    I could watch this movie everyday but only because the main character reminds me of most of the female Theatre majors at my school.

  • Firebreather 2010

    ★★½ Added

    You know what TV movies typically aren't the best. Just look at the stuff ScyFY and Lifetime put out and in many ways this is no different. The animation is bland (but kinda cool at the same time) and the writing isn't special, but the thing that makes it the stand out from other Bad CGI TV movies is the action. It's really good.
    The movie is based on a comic book series and I kind of want to read it now.

  • The Amazing Spider-Man 2012

    ★★½ Added 1

    To me, everything about this film is forgettable. A wall flower (Just like Peter Parker) in a summer of really great blockbusters. I didn't hate it but didn't quite enjoy it. It lacked soul to me.

    Speaking of Peter, Garfield was closer to the Peter that I like than Maguire but I think I like Maguire better, but only because we got to see Peter's problems in the previous series. He was a hero that was also struggling student despite…