RSS feed for Mark
  • Django Unchained 2012

    ★★★★½ Watched 29 Jan, 2013

    Loved it.

    A good tale well told that fitted its epic length rather well. QT has definitely matured as a film maker to tell this story truthfully and still feel able to tip his hat to his exploitation loves.

    It is well directed, well shot, it looks beautiful. The soundtrack is a pleasing damn good mish mash, there are some genuinely funny moments and of course some genuinely tense moments. I love how QT has turned some things totally on…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★½ Watched 07 Dec, 2012

    5 star anticipation.

    3 and a half star movie.

    3 star resolution to the trilogy.

    I so wanted to like this, and I did, but I didn't love this. For me, Batman Begins is still the best film in this series that Nolan made. The Dark Knight came a good second but this primarily seemed more concerned with tying up the loose ends of the franchise and leaving a massive door open.

    The high points are of course Anne Hathaway…

  • Drive 2011

    ★★★ Rewatched 01 Apr, 2012

    Drive gets a lot of hype, some deserved and some not so.

    The important thing to remember is this is a slick stylized interpretation of a 70s or 80s B Movie (it even has Albert Brooks in!) and that's it.

    Machete and Hobo With A Shotgun are equally stylized B Movies pieces, but failed to gain such hype. Still where this succeeds over those is in capturing the hearts and minds of the GTA generation.

    The whole production is drenched…

  • Skyfall 2012

    ★★★★½ Rewatched 18 Feb, 2013 6

    You know his name, you know my view.

    Second watch, still fabulous.

  • Skyfall 2012

    ★★★★½ Watched 05 Nov, 2012

    Far far better than Quantum of Solace, but still not as good as Casino Royale, Skyfall is nevertheless a superb movie and demands to be seen on the big screen (if only for the heart stoppingly beautiful Scottish landscape) The key to Skyfall, indeed perhaps the key to all successful Bond movies, is a good story, simply told.

    A continuation and to an effect conclusion of 'the origin story' Craig's Bond here is remarkably more mellow, despite the onslaught he…

  • Prometheus 2012

    ★★★½ Watched 14 May, 2013 4

    Firstly I need to say I've never been a big Alien fan. I appreciate the original is a seminal piece with a stunningly grubby (is that a contradiction in terms?) set design and a brilliant ensemble cast that changed the way we viewed sci fi whilst still using traditional tropes from that genre, horror movies and 'And Then There Were None' style chillers.

    I totally appreciate it's a solid piece of workmanship, extremely mature, intelligent and aesthetically brilliant.

    But...they still…

  • Life of Pi 2012

    Added

    Disappointed to realise this isn't the biopic of Greggs the Bakers

  • Alien 1979

    ★★★½ Rewatched 25 May, 2012 3

    The original and the best.
    I don't hold with those who claim 'Aliens' is the better film-and actually, I don't really hold with the notion that this is 'The Best Film Ever' either.
    It is, nonetheless, a visual and design based marvel that completely changed the way we view sci fi, whilst paying homage to its traditions and roots than many would perhaps acknowledge.
    Interesting to watch again now with the prequel heading into our orbit shortly ;)

  • The Girl with the Dragon Tattoo 2011

    ★★★ Watched 10 Oct, 2012 3

    So I've finally got round to watching this.

    If you look at the top left there it'll say I've seen this on 10 Oct 2012, for the first time. But have I?
    Because you see I've watched the original Swedish version, and its two sequels, already. I adored them and frankly, when I heard that Hollydud had decided to remake them my initial feeling was 'why?'
    It felt like a pointless exercise, much like BBC1 installing Kenneth Branagh as Wallander…

  • Hugo 2011

    ★★½ Watched 24 Dec, 2012

    Oh dear.

    Firstly, let me get one thing off my chest before I explain why I've had to give this such a low score.

    Chloë Grace Moretz cannot act.

    It's such a shame that some child stars, especially talented ones, fade away, whilst others thrive on.

    Her delivery of the line 'You don't like books?!' Is one of the most off, ill judged and cringeworthy deliveries I've seen since....well, since any of the lines she similarly fouled up in Dark…

  • Dredd 2012

    ★★★★ Rewatched 12 Mar, 2013

    http://letterboxd.com/man_out_of_time/film/dredd/

    Rewatch spurred on by Murray White and Judge Dredd's general awesomeness

  • Dredd 2012

    ★★★★ Watched 14 Feb, 2013 4

    I used to read quite a bit of 2000 AD as a kid back in the late 80s and early 90s, so imagine my crushing disappointment when as a 15 year old I paid good (pocket) money to see the previous big screen adaptation starring Sly Stallone. What a load of shite! Mind, given the only alternative at the time was Casper, the disappointment was somewhat tempered.

    It is with some hesitancy therefore that I approached Dredd, though not that…