RSS feed for ManInBlack
  • Isztambul 2012

    ★★★ Added

    "A familiar story given a more insightful twist as it explores the personal effects of a marriage break up in a naturalistic and restrained fashion"

    Full review here: wp.me/p2mMDp-Qv

  • The Scent 2012

    ★★★½ Added

    "The Scent is likely to appeal to those who enjoy a taut and twisting thriller and those who want a cheap sexy thrill."

    Full review here - wp.me/p2mMDp-JN

  • Lacuna

    ★★★★ Added

    "Lacuna shows that offbeat humour can work with any genre and with the right leads and smart script, a schmaltz free and universally enjoyable rom-com is an entirely plausible prospect. A nice treat of a film."

    Full review here: wp.me/s2mMDp-lacuna

  • Beggars of Life 1928

    ★★★★ Added

    "It may have marked the beginning of the end of Louise Brooks’s Hollywood career but Beggars Of Life also serves as a powerful and poignant reminder of what could have been if both she and Hollywood could have met halfway in their various disputes."

    Full review here: wp.me/p2mMDp-Iy

  • Claustrofobia 2011

    ★★★ Added

    "It may follow the conventions and clichés of its cinematic forefathers but has enough of its own – occasionally cheeky – twists to make it worthwhile watch on its own merits."

    Full review here - wp.me/p2mMDp-HW

  • The Traffickers 2012

    ★★★½ Added

    "A serviceable thriller which deserves praise for its bold approach and grisly subject matter but it gets too overambitious in the complexity department and ends up tripping over itself in trying to be too clever."

    Full review here: wp.me/p2mMDp-HS

  • Wolfy 2009

    ★★★★ Added

    "Wolfy is a film that gets under your skin with its overriding despair and grim outlook of life, love and familial bonds yet draws you in through the sheer force of its storytelling and compelling performances."

    Full review here: wp.me/p2mMDp-EQ

  • When a Wolf Falls in Love with a Sheep 2012

    ★★★★ Added

    Whether it is the likeable but quirky characters, the deceptively layered storyline or the inventive presentation this is one of the more delightful ways to spend 85 minutes.

    Full review here: wp.me/p2mMDp-Ek

  • Saviors in the Night 2009

    ★★★ Added

    "If your tastes in war films are geared more towards the human interest stories than the all out bombast of military action, then Army Of Saviours offers a slice of affecting revelatory drama "

    Full review here: wp.me/p2mMDp-Cs

  • Chips 2012

    ★★★½ Added

    "A sweet and filling little treat that you won’t get fat on."

    Full review here: wp.me/p2mMDp-yO

  • Gintama: A New Retelling Benizakura Arc 2010

    ★★★ Added

    "It certainly has many ingredients familiar to fans of shonen anime to grab their attention, along with its unusual blending of sci-fi and samurai action, but it suffers from the slight drawback of assuming the viewer is already familiar with the Gintama universe. "

    Full review here - wp.me/p2mMDp-yK

  • River 2011

    ★★★ Added

    "For River, Hiroki strips everything bare for this very low key and sombre exploration into dealing with the aftermath of a life altering tragedy."

    Full review - wp.me/s2mMDp-river